Novinky

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění (Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu) a revmatickými nemocemi – zejména revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou nemocí a psoriatickou artritidou – konče. Přes slibné výsledky ji ale nelze použít u všech pacientů trpících artritidou.

Je třeba zvážit výhody i rizika

U některých pacientů opravdu není biologická léčba doporučena. Před nasazením léčby je třeba zvážit potenciální vedlejší účinky cílené léčby. Existuje řada stavů, u kterých by rizika převážila přínos cílené léčby, a proto by nebylo rozumné ji nasazovat:
  • roztroušená skleróza (i pokud šlo zatím o první a jedinou ataku),
  • prodělané nádorové onemocnění bílých krvinek – lymfom nebo leukémie,
  • srdeční selhání,
  • často se opakující infekce.

Infekce mohou být vážnou překážkou

Mírné vracející se či přetrvávající infekce jsou pouze relativní kontraindikací – nemusí vést k tomu, že biologickou léčbu zcela zavrhneme. Například pacient s opakujícími se infekcemi močového měchýře a močových cest, jehož stav je úspěšně kontrolován nízkými dávkami antibiotik, by byl schopen snášet biologickou léčbu bez problémů. Na druhou stranu pacient s těžkou cukrovkou, který se s infekcemi potýká takřka denně a často vyžadují i hospitalizaci, by vhodným kandidátem zcela jistě nebyl.

Před nasazením biologické léčby je třeba zvážit i doposud prodělaná onemocnění

Bohužel se studie zabývající se biologickou léčbou příliš nevěnovaly pacientům, kteří mohou být infekcí ohroženi nejvíce. Rozhodnutí, zda léčbu v konkrétním případě nasadit, je tedy vždy na lékaři i pacientovi, kteří musí zvážit výhody léčby i riziko infekčních onemocnění. V žádném případě by ale cílená léčba neměla být nasazena, pokud mají pacienti příznaky probíhající infekce.

(hak)

Zdroj: Are Some Arthritis Patients Unsuitable Candidates for Biologic Drugs?

Hodnocení článku:
(1249 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: