Novinky

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.

Východní medicína a některé sem patřící techniky a postupy se formovaly více než 3 000 let. Podle jejích tradic se různým vnitřním orgánům přisuzují i „jiné“ než západní vědou uznávané a prokázané funkce.  

1. Akupunktura

Je to technika, kdy se používají velmi tenké sterilní jehly, které se mělce zapichují do kůže podle „energetických“ drah jednotlivých orgánů. Není to nijak nepohodlná metoda. Vychází z několik tisíc let starého zdokonalování a mapování nervových cest, které podle čínské medicíny spojují povrch těla s vnitřními orgány. „Napichováním“ určitých oblastí na povrchu těla je tak možné ovlivnit bolest a činnost vnitřních orgánů.

2. Moxibustion

Jde o starou čínskou metodu používající pálení suchých listů pelyňku, stočených a smotaných do kuželů. Ty se následně přikládají na nebo nad akupunkturní body těla. Tlumí bolest a prohřívají tělo. Analgetický účinek má olej z listů, který se při pálení uvolňuje a proniká kůží. Čínská medicína používá v 75 % byliny v původním stavu. Minimálně zpracované se aplikují jak interně, tak externě.

3. Qigong

Patří sem různá tělesná cvičení, která regulují metabolické procesy v těle. Jedná se o specifické držení těla, dýchání, meditaci a vizualizaci. Nejznámějším příkladem je taiči – cvičení ovlivňující chronickou bolest nejen u Bechtěrevovy choroby, ale například i bolesti bederní páteře. V publikovaných studiích došlo díky těmto cvičením ke zlepšení pohyblivosti a k úbytku bolestivých stavů. Je však nutné tyto první výsledky podpořit ještě rozsáhlejšími studiemi.

(vav)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.spondylitis.org
www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(1732 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Klouby jako osobní barometr

Klouby jako osobní barometr

Spojitost artritidy s počasím už vnímaly naše babičky, když v závislosti na intenzitě svých obtíží často úspěšně předpovídaly blížící se déšť.
1. 6. 2013 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: