Novinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.

Bylinky, které vyčistí tělo a zmírní bolest

Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Tyto byliny pomáhají v detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Řada z nich má také analgetické vlastnosti.

Možnosti využití rostlinek v domácím prostředí

Bylinky lze využít mnoha způsoby – používají se čerstvé nebo usušené rostliny, ze kterých se obvykle připravuje odvar či nálev, nebo éterické oleje, které se používají pro přípravu koupelí a masáží.

  • Obklady: Sušené nebo čerstvé bylinky dejte do vody, přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a přikládejte na postiženou oblast. Ponechte na místě asi dvě hodiny. Aby byl účinek silnější, můžete bolestivé místo obvázat fólií, obklad tak zůstane delší dobu horký.
  • Koupele: Jsou ideální nejen pro relaxaci, ale také pro zmírnění revmatických bolestí. Do napuštěné vany nakapejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje a promíchejte. Ve vaně byste měli zůstat aspoň 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla a měl správný účinek. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice nebo z tužebníku jilmového.
  • Masáže: Do základního oleje (například slunečnicového nebo šípkového) přidejte určitý poměr rostlinných éterických olejů. Pamatujte si, že 30 kapek odpovídá objemu asi 1 ml. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti.
  • Čaje: Z bylinek lze připravit i čaje, které se obvykle pijí 3× denně. Například čaj z vrbové kůry (1–2 lžičky dubové kůry vaříme 10 minut) nebo čaj z šípku. Šípky podstatně snižují nutnost užívání léků proti bolesti, pokud je užíváte jako doplněk.

(aši)

Zdroj: http://www.steadyhealth.com/about/herbs_for_rheumatism, http://www.suite101.com/content/herbal-remedies-for-arthritis-and-rheumatism-a292050

Hodnocení článku:
(2322 hodnocení - 3,9 z 5)

Další doporučené články

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.
3. 7. 2017 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: