Novinky - revmatoidní artritida

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

S revmatem na kole aneb Šlápněte do pedálů

Pokračujeme v našem seriálu o doporučených pohybových aktivitách u revmatických onemocnění. Dnes se zaměříme na cyklistiku, jeden z nejvhodnějších sportů při těchto problémech.

Vybíráme kolo

  • Pamatujte, nejdražší nemusí znamenat nejlepší.
  • Nechte si poradit a řekněte prodavači, jakým způsobem se chystáte kolo používat.
  • Zvažte terén, kde budete jezdit – měly by to být hlavně zpevněné cesty nebo kvalitní cyklostezky. Jízda po hrbolech nebo kamení by se mohla stát utrpením.
  • Pokud trpíte artrózou malých ručních kloubů, vybírejte pečlivě nové kolo i podle toho, jak pohodlně se vám bude řadit.

Technika jízdy

  • Nechte si seřídit výšku sedla na svoji postavu. Měli byste dosáhnout patami do výše pedálů. Záleží i na správném nastavení řídítek.
  • Stanovte si alespoň zpočátku méně náročnou rychlost. I když nepojedete tak rychle, nebudete muset šlapat s velkou námahou. Jako ideální šlapací frekvence se uvádí 80 až 100 šlápnutí za minutu.
  • Pokud si chcete zvýšit kondici, investujte do měřiče tepové frekvence.

Další tipy

  • Poraďte se s lékařem, než začnete s jakoukoli novou pohybovou aktivitou. Může vám pomoci užitečnými radami, například doporučit ortézu na zpevnění kloubů.
  • Nejezděte na výlet sami, vyrazte v menší skupině srovnatelně výkonných cyklistů. V případě úrazu nebo defektu si pomůžete navzájem.
  • Hlavní je bezpečnost – nevyjíždějte bez světel, lékárničky, pumpičky, soupravy na opravu kola, nabitého telefonu, hotovosti atp.
  • Neklaďte si nerealistické cíle. Ideální je naplánovat výlet v blízkosti železniční trati – pokud přeceníte svoje síly, můžete se vrátit i s kolem vlakem.
  • Máte-li akutní zánět kloubu, jakákoli sportovní aktivita je tabu. Počkejte s projížďkou, až se vám uleví.

(jav)

Zdroj:
www.radfahrlust.de
www.gesundheit.de

Hodnocení článku:
(3569 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Nasbírali jste v létě dost „déčka“?

Vitamin D je spíše látkou na pomezí vitaminu a hormonu. Můžeme ho přijímat z vnějších zdrojů nebo si ho sami tvořit – stačí vystavit kůži slunečnímu záření. Vitamin D velmi významně zasahuje do metabolismu vápníku. Ale nejen to, má i řadu dalších účinků.
6. 9. 2017 Revmatoidní artritida
Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Devět tipů, jak přežít zimní počasí

Máte potíže s chůzí, obtížně se pohybujete? Ať se vaše příznaky v zimě zhoršují, nebo zlepšují, měli byste dbát na bezpečnost a zbytečně neriskovat uklouznutí a pád. Že nevíte, jak na to? My ano!
8. 12. 2016 Revmatoidní artritida
Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?
18. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: