Novinky - revmatoidní artritida

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“

Vitaminů je v porovnání s jinými složkami potravy (cukry, tuky, bílkoviny) třeba pouze malé množství a vyvážená strava s masem, mlékem, ovocem a zeleninou jich pro zdravého člověka obsahuje přiměřené množství. Vitaminy se dělí na dvě skupiny: na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích.

1. Vitaminy rozpustné v tucích:

Vitamin A (retinol) slouží k tvorbě očního purpuru, což je látka potřebná pro tyčinky sítnice. Ty nám umožňují vidět za šera. Je třeba také pro správnou funkci kůže, rohovky, střeva a dýchacích cest, podílí se na funkci imunity. Má významnou antioxidační funkci. Může být přijímán i jako ve vodě rozpustný beta-karoten. Jeho zdroje jsou např. mrkev a meruňky. Vlastní retinol je v játrech, sýrech a vejcích. Podle některých studií by se určité formy vitaminu A mohly uplatnit v léčbě revmatoidní artritidy.

Vitamin D se uplatňuje při vstřebávání vápníku a jeho uložení v kostech – jeho nedostatek vede k osteoporóze. Moduluje také funkce imunitního systému a podle některých studií může snižovat riziko autoimunitních chorob (např. revmatoidní artritidy) a nádorů prsu a tlustého střeva. Potřeba vitaminu D roste s věkem. Je obsažen v mléce, žloutcích, rybách a drůbeži. U lidí s artrózou vede zvýšený příjem vitaminu D ke zvýšení svalové síly a zlepšení fyzických funkcí. Kofein ve vyšších dávkách (asi 5 šálků kávy denně) jeho příznivé účinky ruší.

Vitamin E působí jako antioxidant (vychytává volné radikály), předpokládá se příznivý vliv na plodnost a růst. Jeho zdrojem jsou mandle, slunečnice (zrna i olej), klíčky obilnin a luštěniny. Příliš vysoké dávky mohou způsobit krvácení. Na artrózu nemá jeho zvýšený příjem vliv.

Vitamin K umožňuje tvorbu srážlivých faktorů v krvi. Bez nich by docházelo k nadměrným krvácením. Vitamin K je hlavně v listové zelenině, velká část vzniká ve střevě a v játrech. U žen s nízkým příjmem vitaminu K je dvojnásobné riziko zlomeniny krčku stehenní kosti.

(uli)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2612 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Artritidu odhalí rentgen i krevní testy

Revmatoidní artritida zdaleka není jen nemocí starších lidí. Trpí ji přibližně 1 % celosvětové populace a může se objevit v každém věku. Častěji jsou postiženy ženy, v poměru 2–3:1 oproti mužům. A jak se toto onemocnění pozná?
4. 4. 2014 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: