अन्नपूर्णा (Annapurna)

अन्नपूर्णा (Annapurna)

Ze SMS Radka Jaroše - 4. týden

*23. - 27. dubna 2012*

Oba lezci se octli 24. dubna v základním táboře pod Annapurnou, kterému se v horolezecké hantýrce říká "bejz". Takže jsou oba v basic campu a pochvalují si partičku, která se tam sešla. Den na to udělali "vynášku" do C2 (v tomto případě se nejedná o typ lodi, ale výškový tábor č. 2), postavili stan, prohlédli terén nad táborem, přespali a běželi zase dolů. Vzpomínáte si na základní poučku o technice lezení ve velehorách? Stále pendlovat mezi tábory a čekat na počasí. Podle Radka Jaroše by potřebovali alespoň tři, spíš čtyři dny, aby se mohli pokusit o vrchol. Uvidíme, u nás má být hezky ...

My si to čekání zkrátíme listováním ve Wikipedii.

Annapurna
je 55 km dlouhý masiv ve středním Nepálu v Himálaji v severní části Pokharského údolí. Nejvyšší vrchol, Annapurna I, měří 8 091 m, což z něj dělá desátou nejvyšší horu světa a jednu ze 14 osmitisícovek. Nalézá se na východní straně velké rokle, kterou protéká řeka Kali Gandaki a která ji odděluje od masivu Dhaulágirí (Dhaulágirí leží 34 km západně od Annapurny I). Annapurna v překladu ze sanskrtu znamená "Bohyně sklizně".

Vrcholy
Masív Annapurny zahrnuje 6 vrcholů:

  • Annapurna I (8 091 m, 10. nejvyšší hora světa)
  • Annapurna II (7 937 m)
  • Annapurna III (7 555 m)
  • Annapurna IV (7 525 m)
  • Gangapurna (7 455 m)
  • Annapurna South (7 219 m)

Prvovýstup
Annapurna I byla první osmitisícovka, která byla zdolána. Francouzi Maurice Herzog a Louis Lachenal dosáhli vrcholu 3. června 1950. Výprava původně mířila na Dhaulágirí. Na Annapurnu expedice zaměřila svou pozornost až poté, kdy se její členové usnesli, že Dhaulágirí je příliš náročný cíl. Navíc následkem nepřesnosti se tým velmi zdržel hledáním cesty k úpatí hory. Expedice nakonec vystoupala k Severní stěně přes říčku Miristi Khola, kde následně završila výstup jen těsně před příchodem monzunu. Při sestupu utrpěli horolezci, kteří dosáhli vrcholu, omrzliny a museli být transportováni do výchozího města v Indii.

České úspěchy

  • 1988 – Josef Rakoncaj - Anglickým pilířem v jižní stěně
  • 1988 – Jindřich Martiš, Josef Nežerka - prvovýstup severozápadní stěnou
  • 2009 – Martin Minařík, Elli Revol - Východní předvrchol 8016 m
  • 2012 – Radek Jaroš a Jan Trávníček

Více informací o expedici je na stránkách:

www.honzatravnicek.cz
www.radekjaros.cz
Hodnocení článku:
(1071 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Fotogalerie Annapurna 2012

Fotogalerie Annapurna 2012

Podívejte se na fotografie z úspěšné expedice na Annapurnu, osmitisícovku, kterou letos úspěšně zdolali dva čeští horolezci – Honza Tráva Trávníček a Radek Jaroš.
9. 11. 2012
Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a netuší, že je opravdu velmi nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012
Inzerce: