První kruh se uzavírá

První kruh se uzavírá

Ze SMS Radka Jaroše - 3. týden

*16. - 22. dubna 2012*

SMS zprávy v tohoto týdne byly časté, avšak krátké. Proto nabízíme krátké ohlédnutí za tím, co bylo. Především krásné fotky z cesty pod Lhoce a z obřadu Puja, což je – tradiční obřad u kamenného čortenu. Asi by to chtělo i nějaké shrnutí, ale proč nosit kameny do Himálaje? Všechno se dozvíte v autentických reportážích Honzy Trávníčka takové shrnutí do BC pod Everestem a povídání o pokusu o přespání v C3 na Lhotce a následném sestupu.

Slavnostní obřad Puja
Při obřadu Puja prosí horolezci bohy hory, aby je pustili k sobě na kopec a byli jim příznivě nakloněni.

Puja může probíhat následovně: Pod čorten (kamennou mohylu) snesou horolezci své vybavení. Pak Nepálci navážou do pěti směrů od špice čortenu barevné modlitební praporky. Na zem připraví vonné tyčinky, svíčky a misky s rýží, těstem a dobrotami, které budou obětovány bohům. Na špičku čortenu Nepálci uvážou hedvábnou bílou katangu, zapálí vonné tyčinky a směsí těsta a dobrot pomažou za odříkávání modliteb nejdříve kameny na špici čortenu a po té i horolezecký "matroš". Další vonné tyčinky jsou pak vloženy mezi kameny čortenu a ten je účastníky slavnosti během další modlitby a obcházení čortenu třikrát po sobě posypán rýží z misky. Celý obřad většinou končí malým přípitkem.

Netřeba dodávat, že tento obřad si nemůže nechat ujít žádný horolezec.

Dále pak přímo z Wikipedie basic info o Lhotse, když už se o ní v minulých článcích zmiňujeme.

Lhotse
osmitisícovka (hlavní vrchol 8 516 metrů nad mořem, Lhotse Middle 8 414 metrů a Lhotse Shar 8 383 metrů) známá díky své blízkosti k Mount Everestu a skutečnosti, že horolezci stoupající tradiční cestou, stráví nějaký ten čas na západní stěně Lhotse. Lhotse je dramatická především od jihu, kam spadá svou obří 3,2 km stěnou. Jedná se o nejstrmější stěnu takovéto velikosti na světě. Jižní stěna se stala svědkem mnoha marných pokusů o zlezení a několika tragických událostí. Stěnou prostoupilo velmi málo lezců.

Prvovýstup
se zdařil švýcarské expedici, kterou vedl Albert Eggler. Na vrchol vystoupili 18. května 1956 Luchsigner a Reiss. Husarským kouskem této expedice bylo, že po přesunu tábora na Jižní sedlo (a vybudování posledního tábora na hřebenu) vystoupila dvojice Marmet a Schmied 23. května na vrchol Everestu. Další den 24. května vystoupili na vrchol Čhomolunngmy Gunten a Reist.

České úspěchy

  • 1979 — Ivan Exnar klasickou cestou
  • 1984 — Jarýk Stejskal, Josef Rakoncaj - prvovýstup jižní stěnou na Lhotse Shar
  • 1999 — Josef Šimůnek, Soňa Boštíková, Zdeněk Hrubý, Josef Morávek klasickou cestou
  • 2006 — Martin Minařík, Pavel Kalný klasickou cestou, na sestupu Pavel Kalný zemřel
  • 2011 — Radek Jaroš - sólo výstup

Naši lezci zakončili aklimatizaci ve stěnách a campech Lhotse. Přípravu  Radek Jaroš označuje za "DOBROU ALE NE FANTASTICKOU" (citováno ze SMS). Doufáme, že to bude stačit. A ještě jeden citát ze SMS, tentokrát z 19. 4. , hodný zaznamenání: "TRAVA SE HLASI DNES PEKNE TAPKAL".

Oba horolezci už fyzicky i v myšlenkách směřují k Annapurně, i když ona to ještě neví. Ovšem nikoli pěšky, ale letecky přes Katmándú. Tím se první kruh expedice Anča uzavírá a až se v dalším týdnu se otevře druhý, budeme při tom. 

Více informací o expedici je na stránkách:

www.honzatravnicek.cz
www.radekjaros.cz
Hodnocení článku:
(1002 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a netuší, že je opravdu velmi nebezpečná a záludná.
3. 4. 2012
Fotogalerie Annapurna 2012

Fotogalerie Annapurna 2012

Podívejte se na fotografie z úspěšné expedice na Annapurnu, osmitisícovku, kterou letos úspěšně zdolali dva čeští horolezci – Honza Tráva Trávníček a Radek Jaroš.
9. 11. 2012
Inzerce: