Novinky

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.

  1. Jezte vyváženě. Tělo potřebuje řadu živin, které navíc musejí být ve správném poměru. Vyvarujte se proto diet, které z jídelníčku vylučují celé skupiny potravin nebo umožňují jíst jen několik vybraných jídel. Jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Naopak konzumujte omezené množství tuků, zejména nasycených (obsažených v živočišných produktech).
  2. Sledujte své stravovací návyky. Potraviny, které prospívají jednomu člověku s Bechtěrevovou chorobou, mohou u druhých příznaky zhoršit. Ideální je psát si několik týdnů deník o tom, co a kdy jíte. Zaznamenejte i nepříjemné pocity nebo obtěžující příznaky, které se po jídle objeví. Můžete tak dohledat nejen potraviny, které spouštějí obtíže, ale i ty, po nichž se cítíte dobře.
  3. Nepijte příliš alkoholu. Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy (řídnutí kostí). Nápoje obsahující alkohol oslabují kostru, zejména pokud si dáváte více než dva drinky denně. Alkohol navíc může reagovat s některými léky. Z těchto důvodů se raději poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, zda je pro vás pití alkoholu bezpečné.
  4. Dbejte na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. Vápník a vitamin D posilují kosti a brání tak jejich zvýšené křehkosti. Mezi potraviny bohaté na vápník patří mléčné výrobky, kapusta a brokolice. Vitamin D je obsažen například v některých rybách – zejména tučných mořských. Také se tvoří v kůži při slunění.
  5. Udržujte si optimální tělesnou hmotnost. Mezi příjmem kalorií v potravě a nápojích a jejich výdejem by měla panovat rovnováha. Nadbytečná kila zatěžují kosti a klouby, čímž mohou vaše onemocnění zhoršovat. Na druhou stranu i podváha vede ke komplikacím, jako jsou únava, chudokrevnost nebo osteoporóza.

Shrnuto: Základem správného stravování při Bechtěrevově chorobě je konzumace vyvážené stravy s dostatečným přísunem všech živin. Zvláštní důraz se přitom klade na příjem vápníku a vitaminu D. Ty se podílejí na posílení kostí, což má u Bechtěrevovy choroby zásadní význam.

(ave)

Zdroj:
healthguides.healthgrades.com

Hodnocení článku:
(2594 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

Napadlo vás někdy při poslechu hudby americké skupiny Imagine Dragons, že s jejím zpěvákem není něco v pořádku? Dan Reynolds je zcela v pořádku, přestože trpí Bechtěrevovou chorobou. Díky biologické léčbě.
2. 4. 2019 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: