Novinky - revmatoidní artritida

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce.

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce. U některých se to může projevit dalšími nabranými kilogramy, pro jiné je to ještě horší. Jde hlavně o lidi s problémy pohybového aparátu, například s revmatoidní artritidou – málo cvičení může pro jejich zdravotní stav a pohyblivost znamenat velké zlo. 

Výpočet tepové frekvence 

Vědci spočítali, že každý den by měl člověk alespoň 22 minut strávit aerobním cvičením. Pro nemocné s pohybovým systémem je to obzvláště zásadní a významně to ovlivňuje průběh jejich choroby. Aerobní aktivita nastává u každého člověka při jiné intenzitě cvičení. Posuzuje se to podle tepové frekvence a existuje i jednoduchý výpočet: během aerobního cvičení by se tep měl pohybovat mezi 60 a 80 % maximální tepové frekvence, která se spočítá tak, že se od čísla 220 odečte věk v letech.

Když ne do tělocvičny, tak ven

Pro mnoho lidí není řešením posilovna či další aktivity ve vnitřních tělocvičnách, ať už kvůli studu před ostatními, či z důvodu finančního – vstupy bývají poměrně drahé. Zkuste proto najít další možnosti, jak uchovávat své tělo v kondici a klouby co nejvíce pohyblivé. 

  • Najděte si někoho, s kým budete vyrážet na procházky i v chladnějších dnech. Zima dokáže být krásná, a pokud budete s někým domluveni, spíše se donutíte.
  • Cvičte jógu, aerobik nebo jiný typ aerobního pohybu doma. Bylo vydáno mnoho CD a DVD, některé z nich jistě seženete na pultech knihkupectví nebo i v městské knihovně.
  • Hýbejte se i během sledování televize. Běhejte na místě, posilujte s činkami nebo poskakujte. Pokud tak budete činit během reklam ve svém oblíbeném seriálu, hravě si doporučených denních 22 minut splníte.
  • Pořiďte si rotoped a postavte si ho před televizi, uvidíte, že hodina na něm vám uteče hned.
  • Zapomeňte na výtah a choďte do schodů doma i v práci pěšky.

Příprava na léto

Pro pacienty s revmatoidní artritidou mohou být zimní měsíce nepříjemné a jejich problémy se mohou zhoršit. Většinou to ale není dáno vlastním chladným počasím, ale spíše právě nedostatkem pohybu. Bojujte proto se svým onemocněním i přes zimu, na jaře budete překvapeni nejen dobrým zdravotním stavem, ale i svou fyzičkou.

(vesa)

Zdroj:www.emaxhealth.com

Hodnocení článku:
(3012 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dopřejte svým nohám dostatečnou péči

Dopřejte svým nohám dostatečnou péči

Myslete na své zdraví. Pečujte o své tělo. Tyto věty dnes a denně vidíme a slyšíme takřka na každém kroku. Zdaleka ne každý si však tyto rady bere k srdci. Přitom pár hodin týdně stačí na to, abyste se cítili mnohem lépe. U lidí s revmatoidní artritidou to platí dvojnásob.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Aby (nejen) klouby byly fit

Aby (nejen) klouby byly fit

Pokud trpíte revmatickým onemocněním, pak jistě víte, že cvičení je nejdůležitější metodou, jak se udržet v kondici. Přesvědčit vás o tom, že se dá sportovat opravdu bezbolestně a s minimálním rizikem pro klouby, to je naším dnešním cílem.
18. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Věděli jste, že při revmatu trpí i dásně?

Revmatoidní artritida není jen kloubní záležitost, je to nemoc celého těla. Postižené mohou být i dásně. Jejich stav upřesňuje celkovou prognózu revmatoidní artritidy – dásně totiž docela spolehlivě ukazují, jak rychle bude choroba postupovat.
23. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

Mlsejte! Artritidu i paměť zlepšují jahody a borůvky

V létě není nouze o borůvky, maliny, brusinky, ostružiny či jahody. Kromě toho, že skvěle chutnají, mají také pozitivní vliv na naše zdraví. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí mimo jiné příznivě i na klouby postižené artritidou.
17. 8. 2015 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Jeden z nejčastějších omylů – revma je nemocí starších lidí

Velká část z více než 80 tisíc lidí, které u nás trápí revmatická onemocnění, je v produktivním věku, v podobě juvenilní idiopatické artritidy se ale vyskytují i u dětí. Potřebnou změnu pohledu na současnou léčbu revmatoidní artritidy nastartovala kampaň Revma výzva, díky níž se podařilo prosadit úhradu biologické léčby už ve stadiu střední závažnosti onemocnění. Jak moc důležitý je tento krok pro pacienty a co dalšího jim pomáhá, se dozvíte v rozhovoru s Editou Müllerovou, předsedkyní pacientské organizace Revma Liga Česká republika, z.s.
16. 7. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: