Novinky - revmatoidní artritida

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Renoir a Manet – nejslavnější revmatici

Revmatické onemocnění se nevyhnulo ani velmi slavným francouzským malířům – impresionistům. Touto nemocí trpěli Édouard Manet a Pierre-Auguste Renoir.

Revmatická onemocnění jsou známa už od pradávna. Archeologové na vykopávkách rozeznávají známky poškození kostních struktur zánětlivým onemocněním a tyto nálezy se datují i mnoho tisíc let před naším letopočtem.

Impresionismus jako malířský směr vznikl koncem 19. století jako reakce na ateliérovou malbu. Cílem bylo malovat v přírodě a pokusit se zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle stejně jako okamžik duševního rozpoložení. Dnes se nám to může zdát samozřejmé, v této době to bylo ale naprosté novum.

Pojem impresionismus je odvozen od obrazu Clauda Moneta Impression (Imprese, Východ slunce). Poprvé tento pojem použil kritik Louis Leroy. S lichotkami ale neměl nic společného. Měla to být kritika obrazu, který považoval za nedokončený.

Revmatem trpěl malíř Manet

Édouard Manet, francouzský malíř-impresionista, který maloval hlavně krajiny a přírodní scenerie, pocházel z vlivné rodiny. Jeho strýc s ním od malička navštěvoval galerie a výstavy obrazů. Také to byl on, kdo rozpoznal velký talent malého Édouarda a přihlásil ho do hodin kreslení.

Revmatikem v padesáti

Manet tvořil poněkud odlišně a odvážně, a proto nebyl tehdejšími kritiky nikdy příliš pochopen. Dnes ovšem jeho plátna považujeme za velmi zdařilá a slavná, třeba známá díla Piják absintu nebo Snídaně v trávě.

V necelých padesáti letech ho začaly trápit revmatické záchvaty. Nemoc rychle postupovala a měl čím dál tím větší problémy s většími plátny. V tuto dobu vzniká množství drobnějších zátiší a akvarelů.

Renoir hlavně portrétoval

Pierre-Auguste Renoir je označován za „mistra impresionismu“. Na rozdíl od ostatních malířů dával Renoir přednost portrétům osob před přírodními motivy. Maloval především obrazy z každodenního života. Tak vznikla díla jako Houpačka. Na veřejné výstavě měl poprvé úspěch v roce 1873.

Od plátna na invalidní vozík

Zhoršující se revmatické onemocnění znemožnilo Renoirovi na přelomu století další uměleckou tvorbu. Byl připoután k vozíku, jezdil často za teplem na jih Francie, ale ruce mu postupně vypovídaly službu. Aby mohl malovat, museli mu přivazovat štětce k prstům. Přesto se umělecké tvorby úplně nevzdal. Zkoušel se věnovat raději sochařství. Na sklonku svého života v roce 1919 navštívil naposledy Louvre, aby spatřil svá díla viset vedle starých mistrů.

Tito francouzští impresionisté tvořili a malovali i přesto, že je omezovala revmatická nemoc – dnes známá pod pojmenováním revmatoidní artritida. Díky jejich houževnatosti, píli a ochotě podstupovat bolesti pro tvorbu si můžeme s radostí a obdivem prohlížet jejich díla dodnes.

(jnl)

Zdroj: cs.wikipedia.org
Dějiny umění 8, Jose Pijoan

Hodnocení článku:
(4576 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

Artritida v dětském věku: Danovi usnadňuje život cílená léčba

„Revma“ má většina lidí spojeno s pokročilým věkem. Určitá forma této nemoci ale místo dospělých a seniorů cílí na děti. Jmenuje se juvenilní idiopatická artritida (JIA). Naučit se s touto nemocí žít museli i Jana a Josef, rodiče dvou synů. A především starší z jejich potomků Dan, kterému byla JIA diagnostikována v necelých pěti letech.
24. 3. 2020 Revmatoidní artritida
Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Vzpírání může zlepšit onemocnění kloubů

Je to tak. Vzpírání těžších břemen může podle vědců pomoci bolavým kloubům. Zejména pak u lidí trpících revmatoidní artritidou. Tvrdí to britští vědci. Trénink zahrnuje periodické zvyšování váhy při cvičení, což zlepší funkce svalů a následně i kloubů.
6. 6. 2010 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Dostaňte nemoc pod kontrolu: budete výkonnější v práci i v sexu

Až 40 % nemocných uvedlo, že revmatická artritida byla jediným důvodem, proč nejsou sexuálně aktivní. Závěry také ukázaly, že kromě fyzických problémů a emocionálních následků hlásili pacienti s RA pocity viny a frustrace.
30. 8. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: