Novinky - revmatoidní artritida

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života. Přinášíme vám jednoduché cviky, které uleví nejen od bolesti, ale také sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.

Pohybem ke zdraví

Fyzické cvičení prospívá postiženým kloubům hned v několika směrech. Pravidelný pohyb zlepšuje pohyblivost kloubu, zpevňuje svaly a ulevuje od bolesti. K dosažení blahodárných účinků pohybu nepotřebujete být vrcholovým sportovcem. Bohatě vám postačí pravidelné cviky s nízkým stupněm zátěže. Když budete cvičit půl hodiny denně pětkrát v týdnu, pozitivní účinky pocítíte už za několik týdnů. Vynikající formou cvičení pro jedince trpící revmatoidní artritidou je chůze nebo cvičení ve vodě. Pokud na pravidelné sportování nemáte dostatek času, můžete vyzkoušet jednoduché cviky, které lze provozovat v kanceláři i v pohodlí domova.

Cviky na kolenní klouby

  • Zvedání dolních končetin. Lehněte si na záda a zatněte svaly dolních končetin a břicha. Střídavě zvedejte pravou a levou nohu do výšky několika centimetrů. Cvik několikrát opakujte. Tímto způsobem posilujete čtyřhlavý sval stehenní, který významně zpevňuje kolenní kloub.
  • Přitahování kolen. V pozici vleže na zádech ohněte nohy v kolenou. Koleno se snažte přitáhnout co nejblíže k hrudníku. Končetinu poté natáhněte a pomalu ji spouštějte zpět na podložku. Cvik opakujte i s druhou končetinou. Tento cvik posiluje zadní svaly stehna, které jsou taktéž důležité pro stabilitu kolenního kloubu.
  • Polosedy. Stoupněte si a nohy rozkročte do šíře ramen. Natáhněte ruce před sebe a pomalu pokrčujte kolena až do pozice v polosedu. Celou dobu se snažte držet záda vzpřímeně a nehrbte se. V pozici v polosedu vydržte asi 5 vteřin a potom se pomalu postavte. Cvičení posiluje svaly stehna a hýždí.
  • Cvik se židlemi. Stoupněte si mezi dvě židle a držte se jich pro získání lepší stability. Vzpřímenou dolní končetinu zvedejte před sebe, druhou končetinu pomalu pokrčujte, jako byste se chtěli posadit. V pozici v polosedu vydržte po dobu 5 vteřin a poté se pomalu postavte. Cvik opakujte i s druhou končetinou. Cvičení posiluje svaly stehna a hýždě.
  • Protahování dolních končetin. Posaďte se na zem, natáhněte dolní končetiny před sebe a rukama se opírejte v bok. Končetinu pomalu ohýbejte v koleni, dokud neucítíte bolest, v této pozici vydržte 5 vteřin. Poté končetinu pomalu natahujte po podložce, jak daleko je to možné, v této pozici také setrvejte 5 vteřin. Cvičení opakujte i s druhou dolní končetinou. Tento cvik posiluje čtyřhlavý sval stehenní.

Nutno dodat, že fyzické cvičení při chronickém zánětu kloubů doprovází určitý stupeň bolesti. Pohyb by měl být nastaven tak, aby bolest byla snesitelná. Pokud budete pravidelně cvičit, pocítíte, že bolest pomalu ustupuje a vy zvládnete více opakování za sebou. Zpočátku opakujte každý cvik 4–5×. S rostoucí fyzickou zdatností můžete počet opakování zvyšovat. Za několik týdnů vám bude odměnou lepší pohyblivost a snížená bolestivost kolenních kloubů.

(holi)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2944 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Pomůcky, které usnadní život

Pomůcky, které usnadní život

Nejen chůze, ale i oblékání, osobní hygiena, stravování a příprava potravy či například psaní nebo i jen zvedání předmětů může být pro pacienta s revmatoidní artritidou obtížně řešitelné až neřešitelné.
22. 6. 2009 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Artritida a lupus – za spojitost může jediný gen

Revmatoidní artritida se často vyskytuje s dalšími autoimunitními onemocněními. Jedním z nich může být i tzv. lupus (latinské označení pro vlka) neboli systémový lupus erytematodes. Za obě totiž může mutace jediného genu.
28. 2. 2015 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Inzerce: