Novinky - revmatoidní artritida

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař – proto se neobávejte před začátkem léčby, v jejím průběhu i po jejím ukončení klást jakékoliv dotazy.

Biologická léčba neboli cílená léčba je vhodná pro pacienty s těžší variantou následujících revmatologických onemocnění, která nereagují na jiné způsoby léčby:

  • revmatoidní artritida (RA),
  • juvenilní idiopatická artritida u dětí (JIA),
  • psoriáza, psoriatická artritida a psoriáza u dětí,
  • ankylozující spondylitida (Bechtěrevova nemoc).
Před vlastním doporučením biologické léčby je třeba, aby lékař zhodnotil váš celkový zdravotní stav a vyloučil možnost infekčního onemocnění.

Injekce do podkoží

Pokud vše probíhá v pořádku a vy jste vhodným kandidátem pro biologickou léčbu, budete lék pravidelně aplikovat v podkožních injekcích podle schématu, které určí váš lékař. Jde vlastně o velmi podobný způsob, jakým si diabetici píchají injekce s inzulinem. Injekce se píchají buď do středu stehen, do břicha (s výjimkou okolí pupku v průměru kolem 2 cm), či na vnější stranu paží. Místa, do kterých se injekce aplikuje, by se měla pokaždé pravidelně střídat. Je třeba se vyhnout místům, která jsou zarudlá, citlivá nebo se na nich nacházejí modřiny.

Nezávislost i v průběhu léčby

Buď můžete na injekce docházet, nebo dostanete k dispozici injekční pero, kterým si lék můžete aplikovat sami. Nemusíte se nijak obávat, že byste to sami nezvládli, lékař a sestra vás zaškolí a doma si můžete injekce s lékem samostatně píchat až poté, co si budete jisti tím, že techniku dokonale ovládáte. Tento způsob léčby vám ale umožní zachovat si nezávislost, výhodou je, že můžete v průběhu léčby například i cestovat. Vždy je ale třeba dbát na pravidelnost aplikace léku.

V průběhu léčby bude třeba, abyste docházeli na pravidelné kontroly, jejichž termín určí váš lékař. Pokud jste byli zařazeni do některé z klinických studií, bude třeba ještě bedlivějšího sledování.

(hak)

Hodnocení článku:
(2516 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Sedm tipů, jak s artritidou snadno zvládnout Vánoce

Sedm tipů, jak s artritidou snadno zvládnout Vánoce

Nadcházející svátky jsou spojeny s řadou obecných i soukromých tradic. Některé jsou docela nevinné, jiné jsou ale pro revmatiky tvrdým oříškem. Připravte si louskáček, zvládnout se dá vše.
23. 11. 2017 Revmatoidní artritida
Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Nejčastější mýty o revmatických nemocech

Revmatické nemoci jsou chronické zánětlivé choroby, při nichž se imunitní systém obrátí proti vlastnímu tělu. Řadíme mezi ně více než stovku různých onemocnění, která postihují nejenom pohybový aparát, ale i další orgánové systémy. I přesto, že nejde o vzácné nemoci, panuje o nich celá řada mýtů.
5. 9. 2021 Revmatoidní artritida
Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Pohyb s revmatem: které sporty raději vynechat

Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
15. 4. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: