Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.

U disponovaných pacientů může být spouštěčem třeba stres nebo infekce, někdy může k rozvoji choroby přispívat i kouření. Výsledkem jsou zánětlivé otoky kloubů, nejprve na rukou, pak i na velkých kloubech a páteři. Poškozeny mohou být i oči nebo vnitřní orgány.

V České republice žije asi 100 000 lidí všech věkových kategorií, kteří se s touto chorobou potýkají. Až polovina z nich končí kvůli nevratným změnám na kloubech v invalidním důchodu. Revmatoidní artritida přichází znenadání a ze dne na den vyřadí pacienta z normálního života, protože i běžné denní aktivity jako otevření lahve nebo čištění zubů se stanou tak bolestivými, že není schopen je vykonat.

Léčit na plný plyn

Léčba musí být především započata včas a musí být dostatečně intenzivní – projevy pak lze omezit na minimum nebo zastavit. Není možné se spokojit s pouhým zmírněním. Pokud se to nepodaří konvenčními léky, je třeba, aby bylo využito nejnovějších postupů.

Jedním z nových přístupů k léčbě revmatoidní artritidy je biologická léčba. Biologické léky ovlivňují ty složky imunitního systému, které jsou zodpovědné za vznik a udržování chronického zánětu. Mnoho lidí pociťuje zlepšení už po první nebo druhé aplikaci. Díky léčbě jsou často schopni vrátit se do normálního života. Biologika jsou zpravidla kombinována s dalšími chorobu modifikujícími léky, což zvyšuje a prodlužuje účinek léčby.

Léčba účinná, ale drahá

V České republice není biologická léčba používána tak často jako v zahraničí. Hlavním důvodem je její finanční náročnost. Cena léčby se pohybuje mezi 200 až 300 tisíci korun ročně na jednoho pacienta. Pravidla pro úhradu léčby jsou stanovena tak, že je proplácena jen těm pacientům, kteří dosáhli nejtěžšího stupně onemocnění. Bohužel pacienti v tomto stadiu jsou již často v invalidním důchodu a nemohou společnosti vracet náklady vynaložené na léčbu, protože změny na jejich kloubech jsou již nevratné. Léčba by naopak měla být poskytována těm, kteří mají šanci na uzdravení a návrat do aktivního života.

Revma výzva

Revma Liga (společnost lidí s revmatismem a jejich rodin) se spojila s neziskovou organizací Ústav lékového průvodce k vyhlášení kampaně Revma výzva, která si klade za cíl upozornit na závažnost tohoto onemocnění a dosáhnout zlepšení lékové politiky. Kampaň potrvá až do 18. listopadu a v jejím průběhu je veřejnost prostřednictvím médií a sociálních sítí informována o životě s revmatoidní artritidou.

(pez)

Zdroj:
TZ Světový den artritidy
http://revmavyzva.cz

Hodnocení článku:
(2803 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost a revmatické nemoci. Jakou roli v jejich rozvoji hrají geny?

Dědičnost hraje důležitou roli při přenosu a vzniku širokého spektra chorob, včetně revmatických onemocnění. Vztah genů a revmatických nemocí však není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Za jejich vznikem totiž stojí více než jen genová výbava zděděná po rodičích.
17. 7. 2022 Revmatoidní artritida
Těhotná revmatička? Proč ne!

Těhotná revmatička? Proč ne!

Trpíte nějakým druhem revmatického onemocnění a bojíte se přijít do jiného stavu? Nemusíte. Výsledky studie z University Medical Center v Nizozemsku totiž ukazují, že ženy s revmatoidní artritidou mají pravděpodobnost, že se jejich nemoc zlepší právě v průběhu těhotenství.
16. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Artritida neznamená konec sexuálního života – II. část

Přestože artritida zřídkakdy postihuje přímo pohlavní orgány, může mít prostřednictvím fyzického onemocnění emoční dopad na sexuální život. I s těmito problémy ale lze úspěšně bojovat. Změna zjevu, nabraná nebo naopak ztracená kila nebo snížená pohyblivost a úbytek energie mohou ovlivnit sebejistotu a vnímání sebe sama.
26. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Bioelektronika – naděje nejen pro pacienty s revmatoidní artritidou

Vědci začali s testováním speciálního elektronického zařízení, které by se mohlo uplatnit při léčbě symptomů revmatoidní artritidy. Pokud se novinka osvědčí, nemocní by se v budoucnosti mohli obejít bez nutnosti užívat klasické léky.
31. 3. 2015 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Vánoce nejsou svátky jídla, ale klidu a pohody

Vánoce nejsou svátky jídla, ale klidu a pohody

Pro každého z nás je důležité udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost. Pokud však trpíte revmatoidní artritidou, platí to pro vás dvojnásob. Jak ovlivňuje tělesná hmotnost a tuk aktivitu tohoto onemocnění? Proč si nezdravá jídla na Vánoce raději odpustit?
23. 12. 2019 Revmatoidní artritida
Inzerce: