Novinky - psoriáza

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Biologická léčba? Jen bez infekce v těle!

Řada imunosupresivních léků, používaných k léčbě autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Crohnova nemoc a lupénka, ovlivňuje kromě základního onemocnění také přirozený průběh infekčních onemocnění.

Proto je před samotným nasazením biologické léčby nutné vyloučit přítomnost infekce v těle pacienta.

Při podávání těchto léků, zejména tzv. antagonistů TNF-alfa, je zvýšené riziko těžkých bakteriálních infekcí a reaktivace tuberkulózy. O vlivu na infekce virového původu odborníci vědí zatím jen málo. Dlouhodobá bezpečnost takové léčby u pacientů s chronickou virovou hepatitidou typu B nebo C nebo pacientů nakažených virem HIV zatím také není známa.

Důkladné vyšetření je základ

Před nasazením biologické léčby lékař udělá vyšetření a vyloučení bakteriálních infekcí včetně tuberkulózy. Vyšetření virových infekcí zatím běžně povinné není, ale například v doporučeních pro léčbu lupénky publikovaných v roce 2005 je infekce HIV či hepatitidou C nebo B považována za relativní překážku nasazení biologické léčby. Nebezpečím pro tyto pacienty mohou být také infekce vyvolané tzv. herpetickými viry (herpes simplex, cytomegalovirus, virus EBV a varicella zooster).

Dvě nemoci, jedna léčba

Výsledky dosud publikovaných zkušeností o vlivu biologické léčby na virové infekce nejsou jednotné. Chronická virová hepatitida typu C například vede k autoimunitnímu postižení jaterní tkáně. Hrají při něm důležitou roli stejné působky jako u jiných autoimunitních onemocnění, například lupénky. Proto je biologická léčba lupénky a dalších obdobných nemocí bezpečná, a dokonce prospěšná i u pacientů infikovaných virem hepatitidy C. Léčí totiž jak lupénku, tak i následky autoimunitního poškození při hepatitidě C.

U dalších virových onemocnění však situace takto příznivá není. Biologická léčba totiž jejich průběh většinou zhoršuje. Například infekce virem pásového oparu (tzv. VZV) probíhá u pacientů na biologické léčbě velmi nebezpečně.

Před zahájením biologické léčby je tedy kromě dosud povinného vyšetření eventuálních bakteriálních infekcí a tuberkulózy vhodné i vyšetření na prodělané virové infekce.

(van)

Hodnocení článku:
(2983 hodnocení - 3,5 z 5)

Další doporučené články

Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
 Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Spojte se se svým dermatologem a zatočte s lupénkou

Vaším nejsilnějším spojencem v bitvě s onemocněním zvaným psoriáza neboli lupénka by měl být váš dermatolog. Lékaři vám totiž mohou nabídnout více léčebných možností přímo „na míru“.
5. 10. 2009 Psoriáza
Inzerce: