Novinky - revmatoidní artritida

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Konopí: pomůže s léčbou autoimunitních chorob?

Možné léčebné účinky marihuany jsou v posledních letech diskutovány stále častěji. Američtí vědci nedávno zveřejnili studii, která odhalila prospěšný vliv hlavní psychoaktivní složky této rostliny na průběh některých autoimunitních chorob.

  • revmatoidní artritida,
  • roztroušená skleróza,
  • cukrovka prvního typu.

Proto se vědci z celého světa soustředí na hledání nových terapeutických možností. Mezi ty by podle studie provedené na univerzitě v Jižní Karolíně mohlo v budoucnu patřit také konopí.

Změny na úrovni genů

Tetrahydrocannabinol neboli THC obsažený v konopí je často zmiňován v souvislosti se svými následujícími schopnostmi, které jsou využitelné například u onkologických pacientů podstupujících náročnou chemoterapii:

  • mírní bolesti,
  • tlumí nevolnost,
  • povzbuzuje apetit.

Jeho potenciální využitelnost v terapii autoimunitních onemocnění vědci vysvětlují schopností THC ovlivnit takzvanou mikroRNA. Ta se podílí na procesu, kdy je informace uložená v genu převedena do reality (například do nějaké struktury či funkce). Touto cestou lze zasáhnout do imunitních procesů a ztlumit zánět, který u autoimunitních chorob představuje hlavní příčinu všech obtíží.

Opatrnost je na místě

Nové poznatky by však rozhodně neměly vést nemocné k samoléčbě marihuanou. THC a další látky obsažené v konopí totiž svými dalšími účinky na lidský organismus mohou průběh některých autoimunitních onemocnění spíše zhoršit než zlepšit. Nezbývá než vyčkat na výsledky dalších výzkumů, které potvrdí účinnost a bezpečnost THC při léčbě konkrétních chorob.

(veri)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2782 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

Tajuplná revmatoidní artritida – jak vzniká?

O příčinách některých nemocí víme vše. Revmatoidní artritida k nim bohužel nepatří. Přesto existují možnosti, jak riziko vzniku tohoto onemocnění snížit.
19. 9. 2016 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Bolestivé úpony svádí k nečinnosti – nepodlehněte!

Osoby trpící psoriatickou artritidou mohou sužovat také záněty úponů. Nejde o žádnou banalitu – bolest se vyrovná zánětu kloubů. Přestože jde mnohdy o přechodnou potíž, je nutné ji řešit.
27. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Lety do vesmíru kostem nesvědčí

Astronautům, kteří se vydají na dlouhé lety vesmírem, hrozí závažné poškození kostí. Za všechno přitom může stav beztíže. Kosmonautům se dostává nejlepší péče a lékaři se i snaží, aby jejich pobyt ve vesmíru byl co nejbezpečnější.
4. 4. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: