Novinky - revmatoidní artritida

Kopřiva v léčbě revmatismu - středověk nebo současnost?

Kopřiva v léčbě revmatismu - středověk nebo současnost?

K léčbě dlouhodobého kloubního revmatismu se ve středověku používalo šlehání postižených míst čerstvě natrhanými kopřivami.

Tato procedura vedla k podpoře místní prokrvení a zvýšení látkové výměny v kloubu.

Pro nepříjemné pálení přetrvávající ještě dlouho po výkonu, patří tato metoda již spíše minulosti. Mnoho dalších léčitelských objevu spojených s působením kopřivy zůstává však stále živých a využívaných.

Jaké jsou její účinky

Listy kopřivy obsahují velké množství zeleného barviva - chlorofylu, který působí jako výborný desinfekční prostředek. Další látky obsažené ve výtažcích z kopřiv (vitamín C, třísloviny, acetylcholin, serotin, histamin a minerální látky) vyvolávají mírné močopudné účinky, působí proti průjmu, pomáhají při revmatických onemocněních a řadě dalších dlouhodobých zánětlivých onemocněních.

Co se sklízí

Kopřivu dvoudomou najdeme prakticky kdekoliv. Je to tzv. rumištní druh, který roste zejména v blízkosti lidských obydlí. Na mnoha místech vytváří husté, jednolité porosty. Na horách zarůstá louky v okolí chat a horských usedlostí.

Sbírá se nať z kopřivy dvoudomé i kopřivy žahavky. Sběrnou část tvoří mladé části rostlin, vrcholky byliny do délky asi 30 cm. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. Někdy se sbírají pouze listy. Mohou být však využity i její kořeny.

Kdy ji potřebujeme

Kopřiva tvoří pouze doplněk každodenní stravy. Potřeba vitamínů a minerálů je většinou hrazena z jiných obvyklejších zdrojů - ovoce, zelenina, atd. Zejména v jarních měsících, kdy může být Váš organismus oslaben dlouhodobým nedostatek vitamínů, je vhodné doplnit nezbytné vitamíny i z tohoto snadno dostupného zdroje.

V čem může pomoci

Extrakt z kopřivy získáváme nejčastěji louhováním jako při přípravě čaje. Nálev je možné použít k inhalaci i konzumaci při akutních a chronických onemocněních dýchacích cest. Extrakt z kopřivy se využívá také při průjmových onemocněních.

Extrakt z kopřivy působí jako mírné diuretikum, proto se používá i při chronických nemocech ledvin a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek. Stimuluje činnost kostní dřeně. Je proto vhodný i v léčbě chudokrevnosti.

Kořen kopřivy obsahuje velké množství tříslovin. Extraktu z kořenů je tak možné využít jako kloktadla při problémech s krvácejícími dásněmi nebo jako přísady do koupele proti zvýšené tvorbě kožního mazu.

Jednotlivá dávkapro přípravu nálevu je asi 1,5 g rostliny na šálek vody. Z kořene se připravuje odvar. Na sklenici vody připadá asi polovina polévkové lžíce sušeného kořene. K vnějšímu použití - kloktadlo nebo jako přísada do koupele - se používá pětiprocentního odvaru.

Kopřiva se využívá i k výrobě nejrůznějších kosmetických přípravků a šampónů. Nezastupitelné místo má dokonce i v kuchyni. Mladé kopřivové lístky jsou výbornou surovinou k přípravě příjemného jarního špenátu i salátu.

Zdroj: www.ulekare.cz

Hodnocení článku:
(5070 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Deset zajímavých tipů na volnočasové aktivity pro revmatiky

Ráno se probouzíte a vaše klouby jsou tuhé, bolestivé a oteklé. Často vás bolí také svaly. Cítíte se unavení a nemáte chuť k jídlu. Před sebou máte seznam povinností, které je potřeba během dne udělat. V důsledku toho můžete zapomínat na své záliby a koníčky, které jsou ovšem neméně důležité. Pokud kvůli nemoci nemůžete praktikovat oblíbené aktivity, začněte hledat alternativy a znovu si užívejte život!
4. 10. 2019 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Bolí vás klouby? Na nic nečekejte a jděte k lékaři

Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění, které vede k deformitám kloubů a postupně až nesoběstačnosti pacienta. Vše ale může být úplně jinak, pokud se nemoc zachytí a začne léčit opravdu včas.
12. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: