Novinky

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je chronické autoimunitní onemocnění, které se projevuje bolestmi a ztuhlostí zad, která může vést až k úplnému znehybnění páteře. Bechtěrevova choroba také bývá provázena chronickou únavou a přidat se mohou i další doprovodné příznaky, jako jsou otoky kloubů, bolest hrudníku, oční záněty a podobně.

Možnosti léčby Bechtěrevovy choroby

Léky podávané pacientům s Bechtěrevovou chorobou můžeme rozdělit do několika skupin. O jejich indikaci musí samozřejmě vždy rozhodnout ošetřující lékař na základě rozvoje choroby i celkového zdravotního stavu u konkrétního pacienta.  

V počátcích výskytu tohoto onemocnění může řada pacientů po různě dlouhou dobu vystačit pouze s rehabilitačním cvičením a s relativně levnými léky, které tiší bolest a potlačují zánět. Tyto léky se odborně nazývají nesteroidní antirevmatika, můžeme se setkat i se zkratkou NSAIDs z anglického Nonsteroidal Anti-Infammatories. Mezi ně patří řada běžně známých léků, které obsahují například ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou.

Důležité je ovšem nespoléhat se pouze na léky a věnovat se pravidelnému cvičení. To má totiž v případě Bechtěrevovy choroby naprosto zásadní vliv na průběh nemoci, a proto by se mělo stát naprostou rutinou pro každého, komu je onemocnění diagnostikováno.

Vzhledem k tomu, že Bechtěrevova choroba patří mezi autoimunitní onemocnění, při kterých imunitní systém jedince nefunguje správně a napadá tkáně vlastního těla, je jedním z cílů léčby potlačení této nežádoucí imunitní reakce. Léky tlumící činnost imunitního systému řadíme mezi imunosupresiva a jejich role v léčbě Bechtěrevovy choroby je naprosto zásadní. Patří mezi ně mimo jiné i obecně dobře známé kortikoidy, nicméně jejich dlouhodobé užívání vede k závažným nežádoucím účinkům, a proto jsou využívány pouze nárazově při akutní potřebě. Další možnost, jak potlačit imunitní systém pacienta, nám poskytuje moderní medicína prostřednictvím cíleného účinku biologické léčby.

Co nabízí moderní medicína

Během cílené (biologické) léčby jsou používány látky, které jsou produkovány pomocí živých organismů, například pomocí geneticky modifikovaných bakterií nebo živočišných buněk. Důvodem takto složitého procesu výroby je skutečnost, že v současné době neexistuje jiná možnost produkce takto komplexních bílkovinných molekul. Díky současným poznatkům o mechanismech působení imunitního systému je pak možné vysoce specifické funkce těchto proteinů využít při léčbě mnoha onemocnění, a to včetně autoimunitních.

Nicméně je důležité si uvědomit, že sama skutečnost, že trpíte Bechtěrevovou chorobou, ještě nevede k indikaci cílené biologické léčby. Pro její nasazení existuje řada kritérií. Zjednodušeně je možné říct, že tuto terapii je možné využít u pacientů, kteří mají závažný průběh choroby a jejich organismus nereaguje požadovaným způsobem na konvenční léčbu.

V současné době dostupná cílená biologická léčiva využívají dvou mechanismů účinku. V prvním případě jde o inhibitory TNF alfa, ve druhém případě o inhibitory IL-17. Jak TNF alfa, tak IL-17 patří mezi látky, které podporují zánět v těle pacienta. Cílené léky fungují tak, že těmto prozánětlivým látkám znemožňují jejich přirozené působení, a tím dochází i k potlačení zánětu.

Zároveň je dobré si uvědomit, že látky, které potlačují funkci imunitního systému pacienta, s sebou logicky nesou zvýšené riziko infekcí. Nicméně toto riziko je stejně tak spojeno i s konvenční léčbou pomocí imunosupresiv.

Indikace i pro non-radiografickou axiální spondylartritidu

Na trhu v České republice je v současné době dostupných několik různých cílených přípravků k léčbě Bechtěrovovy choroby. Tato léčba je indikovaná nejen pro radiograficky prokázanou ankylozující spondylitidu (při rentgenovém snímkování patrné známky zánětu křížokyčelních kloubů), ale i pro radiograficky neprokazatelnou axiální spondylartritidu s objektivními známkami zánětu (známky zánětu křížokyčelních kloubů patrné na magnetické rezonanci). Tato léčiva jsou podávána ve formě subkutánních nebo intravenózních injekcí, frekvence aplikace léků se u jednotlivých přípravků liší. Některé je potřeba užívat každý týden, u jiných mohou být finální rozestupy mezi jednotlivými dávkami i osm týdnů. 

Jak již bylo řečeno, Bechtěrevova choroba je v současné době nevyléčitelná nemoc, a proto i její léčba bývá dlouhodobá. Dostupné studie dokazují, že po vysazení cílených léků se projevy nemoci rychle navracejí. Je proto nutné počítat s tím, že terapie bude pacienta provázet po celý jeho život. Bohužel, i tato velice efektivní léčba má své kontraindikace. Proto nemůže být například podána pacientům, jejichž organismus reaguje přecitlivěle na léčivou látku nebo na kteroukoli složku těchto přípravků. Aplikována nesmí být ani jedincům, kteří trpí aktivní tuberkulózou nebo jinou závažnou infekcí. Některé cílené léky jsou kontraindikovány například i u osob, u kterých bylo prokázáno středně závažné až závažné srdeční selhání.

Včasná diagnóza = lepší šance na úspěch léčby

Stejně jako v případě řady dalších nemocí, i u Bechtěrevovy choroby platí, že čím dříve se začne s léčbou, tím lepších výsledků může být dosaženo. Proto trpíte-li vy nebo někdo ve vašem okolí dlouhodobými bolestmi a ztuhlostí páteře, které se objevují po klidovém období (např. v noci), a naopak mizí po rozcvičení, neváhejte. Vyhledejte odborníka a ověřte si, že za těmito obtížemi nestojí závažnější problém, jakým může být právě Bechtěrevova choroba. 

(eub)

 

Zdroje: 

https://www.revmaticke-nemoci.cz/

https://www.biomag.cz/bechterev/

https://www.healthcentral.com/condition/ankylosing-spondylitis-treatment

https://www.sukl.cz/

 

 

Hodnocení článku:
(1346 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

S bechtěrevem naplno jako Dan Reynolds

Napadlo vás někdy při poslechu hudby americké skupiny Imagine Dragons, že s jejím zpěvákem není něco v pořádku? Dan Reynolds je zcela v pořádku, přestože trpí Bechtěrevovou chorobou. Díky biologické léčbě.
2. 4. 2019 Bechtěrevova nemoc
Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.
1. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba v otázkách a odpovědích

Bechtěrevova choroba nepředstavuje jen obyčejnou bolest zad. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může vést k trvalé invaliditě. Odpovědi na nejčastější otázky týkající se právě této choroby přináší následující řádky.
5. 5. 2014 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: