Novinky - revmatoidní artritida

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat. Jelikož postižení drobných kloubů ruky neodmyslitelně patří k této nemoci, nabízíme vám několik cviků zaměřených právě na tyto partie.

Respektujte své tělo 

Než začnete, je důležité si uvědomit, že veškeré cviky potřebují svůj čas. Každý pohyb provádějte pomalu a snažte se vnímat rozsah svých možností. Pro usnadnění pohyblivosti je dobré cvičit se zahřátými prsty. Některé cviky můžete zkusit třeba v teplé vodě. Jednotlivé pohyby několikrát zopakujte a vystřídejte ruce. Nikdy necvičte přes bolest! Vnímejte vlastní tělo a určete si své hranice. Také při vzplanutí nemoci a náhlém zhoršení příznaků své ruce nepřetěžujte, a naopak jim dopřejte odpočinek.

Jak rozhýbat prsty

  • Zvedání prstů. Položte volně ruku na stůl tak, aby dlaň směřovala k podložce a prsty byly natažené. Zkuste zvednout nejprve palec lehce nad podložku a opět ho položte. Tento úkon zopakujte s každým dalším prstem zvlášť.
  • Článek po článku. Držte ruku rovně ve vzduchu, prsty natažené a u sebe, jako když chcete někomu podat ruku. Pomalu ohýbejte prsty v posledním a prostředním kloubu, přičemž článek nejblíže dlani zůstává stále natažený. Pozvolna a plynule prsty vracejte do výchozí pozice.
  • Zatínání v pěst. Základní postavení je stejné jako v předchozím cviku. Natažené prsty začněte ohýbat, avšak ohněte i poslední kloub a snažte se o vytvoření pěsti, palcem zvenčí překryjte ostatní prsty. Pěst pouze zabalte, nemačkejte a pomalu zase rozbalte.
  • Prstový pochod. Ruku volně položte na rovnou podložku, dlaň směřuje dolů. Natažené prsty dejte k sobě. Nyní oddalte palec od ostatních prstů. Poté lehce nadzvedněte ukazováček a přiložte ho k palci. Tímto způsobem pochodujte se všemi prsty směrem k palci.

Nezapomeňte na palec!

Většina cviků pro pacienty s revmatoidní artritidou je koncipována tak, aby připravily prsty na jednoduché úkony všedních dnů. Pohyblivost palce je právě při těchto činnostech klíčová. Víte, jak ji udržet a zlepšit?

  • Špetka. Držte ruku a prsty natažené a blízko u sebe. Dotkněte se palcem špičky ukazováčku a vytvořte tak pomocí dvou prstů písmeno O. Tento cvik pak zopakujte s každým dalším prstem zvlášť a vždy se vraťte do výchozí pozice. Trénovat můžete při zavazování tkaniček či při zapínání knoflíků.
  • Palec k malíku. Toto cvičení pomůže zvládnout uchopit kulaté předměty, jako je například kartáč na vlasy. Rukou zaujměte pozici jako při podávání ruky a následně se pokuste palcem dotknout polštářku těsně pod svým malíčkem. Palec vám tak překříží celou dlaň. Pomalu se vraťte do výchozí pozice.
  • Stabilizace palce. Ruku držte nataženou a všechny prsty mějte u sebe. Jemně je ohněte do tvaru písmene C, jako byste chtěli uchopit větší láhev. Pozvolna se vraťte do původní polohy.

(boba)

Zdroj: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2814 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Trápí vás revma? Změňte jídelníček ve prospěch vitamínů

Pro lidské tělo je obecně výhodnější získávat vitamíny a minerály z jídla než z tzv. doplňků. Chybění či nedostatek některých z těchto důležitých prvků se mimo jiné zdá být spojeno i s rychlejším postupem revmatoidní artritidy. Nabízíme seznam toho, co by našemu organismu nemělo chybět.
5. 5. 2014 Revmatoidní artritida
Revma se nevyhýbá ani slavným

Revma se nevyhýbá ani slavným

Kromě věhlasu a mnohdy pohnutých osudů spojuje mnoho známých osobností napříč časem i jedno onemocnění – revmatoidní artritida. Podívejte se, kdo se s touto nemocí také potýkal.
30. 6. 2014 Revmatoidní artritida
Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Jak zvládnout nemoc a naučit se dobře komunikovat (nejen) s lékaři?

Pacientská organizace Revma Liga, která pomáhá lidem s revmatickými onemocněními, si jako jednu z hlavních náplní své činnosti v roce 2020 zvolila pořádání podpůrných workshopů pro pacienty a jejich blízké. V návaznosti na sebe tak proběhly začátkem letošního roku semináře Jak zvládnout svoji nemoc a Komunikace (nejen) s lékařem.
30. 6. 2020 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Kmenové buňky: umí napravit škody způsobené artritidou

Přestože existuje široká nabídka možností léčby revmatoidní artritidy, žádný z léků potlačujících zánětlivou odpověď zatím nevyřešil problém již poškozené tkáně. U terapie kmenovými buňkami je tomu ale jinak – napomáhá totiž právě hojení postižených kloubů.
1. 10. 2013 Revmatoidní artritida
Inzerce: