Novinky

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...

Pravidelné dýchání – základ nerušeného spánku

Apnoe jako taková je různě dlouhá časová perioda, během které je dýchání zastaveno nebo významně omezeno na méně než 25 % normálního dýchání. Zmíněný časový úsek pak vždy přesahuje 10 vteřin a tyto tzv. apnoické pauzy se typicky objevují právě ve spánku.

Během takovéto pauzy dochází ke snížení hladiny kyslíku v krvi a dýchání, takže i spánek je samozřejmě neadekvátní. Pauzy v dýchání totiž pacienta buď zcela probudí, nebo je jeho spánek více povrchní. A důsledky, které z tohoto procesu vyplývají, nemusí být zcela zanedbatelné. Typicky mluvíme o únavě, ospalosti během dne, nebo naopak nespavosti během noci nebo vysokém krevním tlaku.

Předejděte komplikacím

Pokud vás trápí některé z výše uvedených příznaků, nebojte se kontaktovat svého lékaře. Problémem neléčeného syndromu spánkové apnoe může totiž být také infarkt nebo srdeční selhání.

Vyšetření nebolí

Apnoické pauzy lékaři měří během spánku, nejlépe během všech jeho fází. Minimální doba měření je 2 hodiny a tíži poruchy určuje množství apnoických pauz během jedné hodiny, tzv. index apnoe. Pokud je tato hodnota vyšší než pět, považujeme ji za patologickou. Mezi parametry sledované ve spánkové laboratoři patří nasycení krve kyslíkem, srdeční frekvence, průtok vzduchu nosem, pohyby hrudníku, poloha pacienta a přítomnost chrápání.

Léčba musí být komplexní

Ideální je začít režimovými opatřeními – snížením váhy, úpravou životosprávy a správnou spánkovou hygienou, nekouřením, vynecháním večerní konzumace alkoholu, hypnotik, sedativ či myorelaxancií. Možná je samozřejmě i léčba farmakologická, která ale ve většině případů nebývá úspěšná.

Proto lékař často raději předepíše ventilátor neboli CPAP, aby se zlepšilo dýchání a obnovil se nerušený spánek. Z chirurgických možností se jedná o výkony zlepšující nosní průchodnost, jako je například plastika nosní přepážky, odstranění nosních polypů, někdy i odstranění krčních mandlí. Asi nejčastěji se pak v dnešní době provádí plastika patra pomocí laseru, jejíž úspěšnost je asi 50–60 %. (pes)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1357 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova nemoc těhotenství nevylučuje

Bechtěrevova choroba často postihuje právě klouby v oblasti pánve. Je-li toto onemocnění překážkou pro normální průběh těhotenství a porodu či jak se v takové situaci mění zdravotní stav ženy, to napoví následující řádky.
9. 2. 2015 Bechtěrevova nemoc
Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Cykloturistika a bechtěrev – jde to dohromady?

Zvládání Bechtěrevovy nemoci vyžaduje kromě podávání léků také pravidelné cvičení. Cykloturistika nejen ulevuje od bolesti, ale zmírňuje i příznaky a zpomaluje rozvoj onemocnění. Je však tím pravým sportem pro lidi s ankylozující spondylitidou?
24. 7. 2019 Bechtěrevova nemoc
Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?
18. 6. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Bechtěreva sice nezastavíme, můžeme ho ale zpomalit

Lék, který by definitivně vyléčil Bechtěrevovu chorobu, zatím neexistuje. To ale neznamená, že jsou lékaři zcela bezmocní. Pár možností, jak pacientovi ulevit, přece jen existuje.
18. 4. 2016 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: