Novinky

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.

Původ všech problémů

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je bolestivé revmatické onemocnění, které postihuje zejména páteř. Může také ovlivňovat i další části lidského těla, jako například klouby, šlachy, vazy ale i oči a srdce. Kvůli zánětlivému procesu dochází u pacientů ke „srůstům“ na páteři, takže jejich páteř potom vypadá jako bambusová tyč. Lidé trpící touto nemocí mají sníženou hybnost zejména krční páteře, nemohou se ohnout nebo dělat jiné běžné úkony.

Řízení auta

Většina lidí s Bechtěrevovou chorobou trpí při dlouhých cestách autem jednak zvýšenou bolestivostí zad, jednak jejich větším „zatuhnutím“. Je proto důležité, aby během cestování dělali pravidelné přestávky, při kterých se projdou a protáhnou tak celé tělo.

Velmi přínosné může být také používání různých speciálních potahů na sedačky, které po celou dobu řízení „masírují“ záda řidiče a zabraňují tak rychlému nástupu bolesti zad. Ale pozor, je třeba se vyvarovat používání sportovních sedadel, protože by mohla pacientovi bolesti zad pouze zhoršit.

Hlídejte si krk

Mnozí bechtěrevici mají ztuhlý krk, který má velké omezení při pohybu. To může činit problém zejména na křižovatkách nebo při couvání. Tento zádrhel lze ale poměrně jednoduše odstranit použitím soustavy zpětných zrcátek, která usnadní jak parkování, tak i rozhlížení se na křižovatce. Parkování s těmito zrcátky je ale velice důležité si natrénovat, aby potom při pokusu „naostro“ nedošlo k žádným problémům.

Většina moderních automobilů je v současnosti vybavena opěrkami hlavy. U těch je velice důležité jejich správné nastavení. To pomůže ulevit zátěži krční páteře a snížit tak únavu krčních svalů. Při nehodě nebo prudkém zastavení by totiž navíc mohlo mít nesprávné nastavení opěrek hlavy fatální následky. Neméně důležité je i správné používání bezpečnostních pásů, které zabrání tomu, aby se při prudkém zpomalení poškodila páteř.

(kam)

Zdroj: www.arthritis.org.sg
www.painprevention.net
www.medicalgeek.com

Hodnocení článku:
(1413 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: