Novinky

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především klouby pánve, páteře, hrudníku, ramenou a kyčlí. Ušetřeny však nebývají ani další klouby. Autoimunitní zánět také často zasáhne oči a způsobuje nesnesitelnou únavu. Moderní léčba si alespoň s příznaky nemoci naštěstí dokáže poradit. Průběh tak bývá účinnou terapií značně zpomalen a postižení jedinci se díky tomu dožívají vysokého věku.

Více let, více potíží

S příchodem stárnutí se však začíná hlásit o slovo i degenerativní poškození kloubů – osteoartróza. Ta může nemocným značně přitížit. Bechtěrevici nejsou ušetřeni ani dalších projevů stáří, které se často pojí s nezdravým životním stylem. Jedná se například o vysoký krevní tlak, cukrovku, obezitu či zvýšení cholesterolu v krvi. Poruchy metabolismu mohou vést k rozvoji kornatění tepen a vzniku infarktu myokardu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin.

Vzácné, ale nebezpečné komplikace

  • Syndrom kaudy. Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy choroby může způsobit útlak míšních nervů v páteřním kanálu. Takzvaný syndrom kaudy equiny je charakterizován poruchou hybnosti nohou, snížením až ztrátou citlivosti a poruchou svěračů močového měchýře a řitního otvoru.
  • Amyloidóza ledvin. Poškození ledvin je obávanou komplikací chronického zánětlivého onemocnění kloubů. Selhávání ledvinových funkcí je způsobeno ukládáním zánětlivého proteinu amyloidu.
  • Poškození srdce a plic. Poruchy důležitých orgánů patří ke vzácným, ale velmi nebezpečným komplikacím Bechtěrevovy choroby. Chronický zánět postihuje především srdeční chlopně a aortu. Poškození může dospět až k nutnosti chirurgického řešení. Obdobným způsobem mohou být postiženy i plíce, jejichž tkáň může podlehnout zjizvení. Proces urychluje kouření, nemocní by tak v žádném případě neměli holdovat tabáku. 

Tipy pro zdravější stáří

  1. Zůstaňte aktivní. Pravidelný pohyb pomáhá udržet v kondici pohybový aparát, ulevuje od bolesti, ale také prokazatelně zlepšuje náladu. Stárnutí je totiž často spjato s rozvojem depresí. Nedejte tedy ponurým myšlenkám šanci a udržte se ve formě každodenním cvičením. Vhodnou volbou může být strečink, rehabilitační cviky, ale také procházky nebo plavání.
  2. Jezte zdravě. Omezte příjem živočišných tuků, smažených jídel a sladkostí. Nezdravá strava stojí za výrazným zrychlením kornatění tepen. Do svého jídelníčku naopak zařaďte nenasycené rostlinné tuky, vlákninu, ovoce a zeleninu. Prospějete tím nejen svému fyzickému, ale i duševnímu zdraví.
  3. Vyhněte se alkoholu. Nadměrné pití urychluje rozvoj kornatění tepen, ale také značně přitěžuje poškozeným kloubům.
  4. Přestaňte kouřit. Tento zlozvyk výrazně zhoršuje průběh Bechtěrevovy choroby. 
  5. Dodržujte pokyny lékaře. Moderní léčba výrazně zlepšila životní vyhlídky nemocných. Blahodárných účinků terapie však dosáhnete pouze v případě, že budete pečlivě dodržovat veškeré rady a doporučení odborníků. 
  6. Obklopte se přáteli. Ve více lidech se to lépe táhne a v případě stárnutí platí osvědčené moudro dvojnásob. Rodina a přátelé vám pomohou překonat případné těžké životní chvíle.

(holi)

Zdroj:
chealth.canoe.ca 
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1387 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Závislost na opalování může i zabít

Závislost na opalování může i zabít

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of American Academy of Dermatology přibližně 20 procent z žen mezi 18 až 29 roky věku navštěvuje solária. Dermatologové na Loyola University věří, že závislost na opalování je legitimní zdravotní problém. Seznamte se s tanorexií.
26. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: