Novinky

Obtíže Bechtěrevovy nemoci pomůže zmírnit odborná masáž

Obtíže Bechtěrevovy nemoci pomůže zmírnit odborná masáž

Pro hodně lidí s Bechtěrevovou chorobou představuje namasírování účinný způsob, jak se jim alespoň dočasně uleví od bolesti.

Pro hodně lidí s Bechtěrevovou chorobou představuje namasírování účinný způsob, jak se jim alespoň dočasně uleví od bolesti. Tato činnost však musí být správně prováděna odborníkem, který by měl mít s výše uvedeným onemocněním alespoň základní zkušenosti.

Čím dříve, tím lépe

Stejně jako u jiných chronických onemocnění i v případě Bechtěrevovy choroby platí, že je-li rychle diagnostikována a správně léčena, daří se lépe zpomalit její postup. I když základem terapie je podávání protizánětlivých léků, u bechtěreva má mimořádný význam také pravidelné cvičení a rehabilitace. Do tohoto programu je u většiny pacientů možné s úspěchem zařadit i masáže, přičemž čím dříve se s nimi začne, tím větší je jejich účinek.

Příznivé účinky

Masáž člověka s Bechtěrevovou chorobou by měla být prováděna jemně a opatrně, jen tak totiž může mít kladné dopady. Které to jsou?

  • úleva od bolesti
  • snížení svalového napětí
  • podpora krevního oběhu
  • v některých případech zvyšování svalové pohyblivosti

Příznivé projevy se často ještě zvýší, pokud je masáž doplněna dalšími technikami, jako jsou pasivní protahování svalů, rehabilitace s pomocí ultrazvuku nebo aplikace vysokých a nízkých teplot.

Vsaďte na prověřenou kvalitu

Je-li masáž prováděna neodborně a necitlivě, může uškodit i zdravému člověku, tím spíše pak jedinci s Bechtěrevovou chorobou. Pokud se však svěříte do péče zkušeného fyzioterapeuta, je nepravděpodobné, že by mohla vaše onemocnění a jeho příznaky zhoršit. Naopak většina pacientů vnímá její účinky jako příjemné a často pociťuje zlepšení. Pokud si přesto nejste jistí, zda je pro vás masáž vhodná a který typ, promluvte si nejprve se svým lékařem.

(vek)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1851 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: