Novinky

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Proč při bechtěrevovi zarůstá páteř?

Bojíte se, že budete mít za pár let z páteře bambusovou tyč? Pokud trpíte Bechtěrevovou chorobou, může se to stát. Jestli chcete vědět, proč tomu tak je a jak tomu zabránit, jste na správném místě.

Bechtěrevova choroba je typická tvorbou kostěných přemostění mezi obratli, které časem můžou vést k naprosté ztuhlosti – tzv. bambusové páteři. Všechno začíná rozhodnutím vašeho imunitního systému, že páteř je cizorodá a útočí na vás. Z jeho hlediska je řešením zánět, kterým se snaží útočící páteř zničit.

Zánět začne stimulovat buňky pojivových tkání k růstu a množení. Na okrajích kloubních ploch se tvoří kostní nárůstky, kterým se říká osteofyty. Mají tvar drobečků nasypaných na okrajích kostí. Pokud se nemocnému nedostane včasné léčby, zvětšují se, a pokud jsou situované blízko u sebe, mohou se začít spojovat, až dojde k pro Bechtěrevovu nemoc typickým propojením sousedních kostí, tzv. syndesmofytům.

Srovnávat se s ostatními nemá smysl

Tak jako máme každý jinou barvu vlasů nebo postavu i v nemoci se naše těla chovají jinak. Některým bechtěrevikům záhy sroste celá páteř, jiným se syndesmofyty tvoří pomalu a páteř zůstává po dlouhá léta pohyblivá. A rozdíly nepanují jen mezi různými nemocnými, ale i v průběhu času a na různých místech těla. Na růst novotvořené kosti má totiž vliv i aktuální míra zánětu, která se stále mění. Zatímco některé části páteře tedy zůstávají v relativním klidu, v jiných může chorobný proces probíhat na plné obrátky.

Odstranit novotvořenou kost v takovémto rozsahu samozřejmě není reálné, proto je nutné dbát na to, aby k nevratným změnám vůbec nedošlo. Jediným způsobem, jak toho dosáhnout, který má oporu v klinických studiích, je časná cílená léčba, která vede ke zmírnění zánětu, zastaví stimulaci kostních buněk a zbrzdí rozvoj nemoci.

Jak poznat, že je správný čas pro léčbu?

Ve chvíli, kdy máte prokázané kostní spoje v různých etážích páteře, dá se říct, že tu nejlepší chvíli pro léčbu jste propásli, ale stále je co zachraňovat. Léčby se nevzdávejte nikdy, nedávejte zbytečně všanc ani kousek svého zdraví, pokud nemusíte. Ideální dobou pro zahájení léčby je počáteční stadium onemocnění, kdy už jsou přítomny obtíže (noční a ranní bolest, ztuhlost apod.), ale rentgenová vyšetření ještě žádný nález neukazují. Je navíc možné, že právě teď těmito problémy trpí někdo z vašich blízkých.

Pokud máte obtíže, které se vymykají běžnému „houseru“, navštivte revmatologa a trvejte na důkladném vyšetření. Může být právě ten pravý čas zachránit budoucnost vaší páteře.

(pez)

 

Zdroj:

Tan S., Wang R., Ward M. M. Syndesmophyte growth in ankylosing spondylitis. Curr Opin Rheumatol 2015; 27 (4): 326–332.

Hodnocení článku:
(1515 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

Běchtěrevici mohou být náchylnější ke chřipce

O aktuální formě chřipky, tedy té prasečí, již byly popsány stohy papíru. Médii proběhla řada poplašných informací a lékařské ordinace jsou plné. Jak se však postavit k tomuto onemocnění, pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí?
21. 12. 2009 Bechtěrevova nemoc
Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: