Novinky

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Víte, jak se stravovat při Bechtěrevově nemoci?

Dieta sice tuto nemoc nevyléčí, ale může vhodně doplnit léky a rehabilitaci, a částečně tak napomoci k úlevě od obtíží.

Jednoduše a správně

  1. Obezita – snažte se vyvarovat nadváhy. Příjem energie by měl odpovídat jejímu výdeji.
  2. Pozor na kyselinu – arašídová (arachidonová) kyselina napomáhá rozvoji zánětu, omezte proto potraviny, které této látky mají větší množství. Jde především o červené (vepřové a hovězí) maso a uzeniny. Dejte přednost raději bílému a rybímu masu.
  3. Rozmanitá strava – k zajištění přívodu většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků postačuje různorodé jídlo. Zvláště stopové prvky jako selen a zinek, které mají mít u revmatických onemocnění příznivý vliv, je lépe přijímat v přirozené formě, například v ořechách a rybím masu. Nadbytek těchto prvků může naopak zdraví ohrožovat. Totéž platí o vitamínech – tělo lépe využije vitamíny z ovoce a zeleniny než ze syntetických preparátů.
  4. Pečivo – dávejte přednost celozrnnému před bílým. Obsahuje více vlákniny a stopových prvků, napomáhá též dobrému trávení.
  5. Ovoce a zelenina – snažte se jíst je opravdu denně.
  6. Mléčné výrobky – dbejte na dostatečný příjem vitamínu D a různých výrobků z mléka.
  7. Pitný režim – pokuste se vypít denně alespoň 2 litry tekutin, nejlépe čisté vody, bylinných čajů nebo ovocných šťáv.

Buďte obezřetní

Na internetu a v některých časopisech kolují "zaručené" recepty, jak Bechtěrevovu nemoc vyléčit nebo zpomalit. Vznikaly v době, kdy se tato choroba nedala účinně léčit, tj. před zavedením biologické léčby. Jde především o radikální diety nebo kúry hladovkou, ale i o více či méně skrytou reklamu na některé potravinové doplňky. Některé z těchto postupů fungují teoreticky, ale v praxi jejich efekt nikdo neověřil, jiné mohou zdraví vážně poškodit. I zde proto platí – pokud se chystáte změnit jídelníček nebo začít užívat jakýkoli jiný přípravek, poraďte se s lékařem.

(jav)

Zdroj:
www.fet-ev.eu
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(2176 hodnocení - 2,5 z 5)

Další doporučené články

Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Bechtěrevovu chorobu prozradí rentgen i krev

Jedním z typických projevů Bechtěrevovy nemoci je bolest v dolních partiích zad. Ta ale může doprovázet mnohá jiná onemocnění. Jak lékaři poznají, že se jedná skutečně o toto revmatologické onemocnění?
13. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: