Novinky - psoriáza

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby. Biologika se uplatní nejen při léčbě lupénky a psoriatické artritidy...

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby.

Lékaři si od této léčby slibují mnoho: počínaje použitím na onemocnění kůže (lupénka) přes onemocnění kloubů (psoritická artritida neboli kloubní zánět spojený s lupénkou, revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc) až po nádorová onemocnění, jako je rakovina ledvin nebo rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom). Málo ale slyšíme o tom, co to vlastně biologická léčba je, na jakých principech funguje a jak může u výše zmíněných onemocnění pomoci.

Cílená léčba

Biologická neboli cílená léčba je přesně zacílena na patologickou reakci, která je příčinou onemocnění nebo se na jeho vzniku podílí. Léky tedy neovlivňují průběh nemoci nepřímo nebo se nevyrovnávají s jejími důsledky, ale zasahují přímo v místě, kde je nějaký problém. Jde o léčbu šitou na míru – u každého onemocnění nejprve bylo třeba prozkoumat, jaké reakce v těle probíhají, a pak teprve bylo možné nalézt místo, kde lze zasáhnout cíleně.
Cílenou léčbu je možno v současnosti využít pouze díky tomu, že máme dostatečné poznatky o pochodech, které probíhají uvnitř buňky i na jejím povrchu.

TNF inhibitory zatočí se zánětem

U autoimunitních revmatických onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc, se uplatní látky zvané TNF inhibitory. TNF (neboli tumor necrosis factor) je látka známá jako mediátor zánětu vytvářená imunitními buňkami. Za normálních okolností přispívá k uplatnění naprogramované buněčné smrti (apoptózy) a také k ochraně našeho organismu před infekcí. V případě autoimunitních onemocnění, kdy je imunita namířena proti tkáním vlastního organismu, může ale dojít k poškození kloubů, pojivové tkáně nebo dalších tkání a TNF je jednou z molekul, která se na tomto zánětlivém poškození podílí. Blokováním TNF je možné zastavit probíhající zánět a zmírnit projevy onemocnění a poškození tkání. K dispozici jsou jednak látky fungující jako rozpustné receptory pro TNF, jednak monoklonální protilátky. Oba typy TNF inhibitorů se na nadbytečné molekuly TNF navážou a tím pádem zmírní či zcela zastaví probíhající zánět.

Zdroj:

  • Wikipedia.cz
(hak)
Hodnocení článku:
(2653 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
15. 12. 2014 Psoriáza
Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
17. 11. 2014 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
S lupénkou si poradí biologická léčba

S lupénkou si poradí biologická léčba

Termín biologická léčba se v posledních letech skloňuje stále častěji a častěji. Také na těchto stránkách najdete řadu užitečných informací o této terapeutické možnosti, konkrétně při onemocnění lupénkou. V následujícím textu se dozvíte, v jakých případech vám lékař může biologickou léčbu doporučit a v jakých nikoliv.
10. 11. 2009 Psoriáza
Lupénka se mění spolu s hormony

Lupénka se mění spolu s hormony

Zda je psoriáza zrovna aktivní, jestli se její projevy zhoršují, nebo naopak mizí, to vše závisí na mnoha faktorech. Patří mezi ně i hormonální změny, ke kterým v organismu v určitých životních obdobích dochází.
21. 7. 2011 Psoriáza
Inzerce: