Novinky - psoriáza

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?

Lupénka a kvasinky

Candida je druh kvasinek, které se v našem těle běžně vyskytují. Pokud dojde k jejich přemnožení, mohou způsobit plísňové onemocnění zvané kandidóza. Když se infekce vyvíjí v ústech, nazývá se soor. Kandidóza je také častá v podobě vaginální infekce.

Studie z roku 2018 zjistila, že lidé s lupénkou měli v těle více kvasinek rodu Candida než běžná populace. Vědci poukazují na to, že autoimunitní reakce člověka na kožní problémy probíhá na základě podobných mechanismů, jako když reaguje na kandidózu. Je možné, že když tělo bojuje s infekcí Candida, vyvolává to také autoimunitní odpověď, která způsobuje lupénku. Je však také pravděpodobné, že některé léky užívané na lupénku mají za následek, že lidé jsou náchylnější k plísňovým infekcím, protože léčba inhibuje imunitní systém.

Dvakrát větší pravděpodobnost hospitalizace

Nejčastěji jsou lidé s lupénkou ohroženi infekcemi dýchacích cest, břišními a kožními infekcemi.

Celulitis je akutní hnisavý zánět kůže a přilehlých podkožních tkání. Vzniká, když se bakterie, často stafylokoky nebo streptokoky, dostanou do hlubších vrstev kůže. Zanícená šupinatá ložiska lupénky jsou perfektními vstupními body pro tyto bakterie, zejména když jsou v kontaktu s kontaminovanými předměty nebo když jsou rozškrábané. Zdrojem infekce může být nemocná osoba, ale také bezpříznakový nosič těchto bakterií. Existují také důkazy, že léky proti lupénce, které potlačují imunitní systém, mohou zvýšit riziko této infekce. 

Kůže je při celulitis teplá, bolestivá, zarudlá a vznikají na ní puchýřky se zkaleným obsahem. Objevují se i celkové příznaky, jako např. horečka s třesavkou a zimnicí. Pokud se celulitis neléčí, může se komplikovat abscesem (nahromaděním hnisu), postupováním do hlubších vrstev a život ohrožujícím šířením infekce krevním řečištěm.

Jak bojovat proti bakteriální infekci kůže

Nabízíme několik jednoduchých tipů, jak bojovat proti infekci kůže:

  • Používaní antibakteriálních mýdel je jednou z nejjednodušších věcí, kterou snížíte riziko infikování ložisek.
  • Nešetřete svoji pračku, perte při vyšších teplotách a pravidelně si měňte ručníky, ložní prádlo a oblečení.
  • Pokud již nastane kožní infekce, nečekejte, že sama odezní. Neodkládejte návštěvu lékaře a předepsanou léčbu.

V lehčích případech pomůže místní aplikace antibakteriálních látek, závažné kožní infekce se léčí celkovým podáváním antibiotik. Pokud infekce postoupila až do fáze vzniku abscesu, vyžaduje chirurgické řešení, které spočívá v naříznutí abscesu, vypuštění hnisu a místní aplikaci dezinfekčních látek a antibiotik.

Pomůže dieta?

Vztah mezi stravou člověka a lupénkou nebo kandidózou není zcela objasněn. Neexistuje žádný důkaz, který by poukazoval na konkrétní dietu, která by mohla spolehlivě zlepšit některou z těchto nemocí. Výzkum však ukázal, že konzumace zdravé stravy zlepšuje mnoho zdravotních stavů a může pomoci i při léčbě lupénky a kandidózy.

V prevenci bakteriálních a plísňových infekcí se vyhýbejte jednoduchým sacharidům, např. v bonbónech, dezertech a alkoholu. Vyměňte je za potraviny s větším obsahem složitých sacharidů, např. v podobě ovoce a zeleniny či celozrnných obilovin. Dopřejte svému tělu potraviny, které v sobě mají zdravé tuky a bílkoviny. Do své stravy přidávejte „užitečné bakterie“ konzumací potravin bohatých na probiotika – jogurtů, kvašené zeleniny apod. Abyste zjistili, které určité jídlo nebo pití zhoršuje vaši lupénku nebo kandidózu, veďte si jídelní deník.

(eba)

 

Zdroj:

https://jmm.microbiologyresearch.org/content/journal/jmm/10.1099/0022-1317-51-10-808;jsessionid=1j39nmfg8x5fpNCPGo4lx1wn.x-sgm-live-03

https://www.everydayhealth.com/psoriasis/symptoms/psoriasis-and-skin-infections/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9417510

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323561.php

        

        

 

 

Hodnocení článku:
(2303 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka a psychika: léčit se musí tělo i duše

Lupénka a psychika: léčit se musí tělo i duše

Lupénka neboli psoriáza je chronické kožní onemocnění. Pro většinu postižených však znamená mnohem více. Není to jen věčně svědící a nevzhledná kůže, ale i negativní psychický a společenský dopad na pacientův život.
6. 11. 2012 Psoriáza
Mýty a omyly o biologické léčbě

Mýty a omyly o biologické léčbě

V léčbě revmatických onemocnění jsou biologická léčiva (biologika) relativní novinkou, a tak z nich mohou stále mezi pacienty přetrvávat některé zbytečné obavy. Ty nejrozšířenější v podobě mýtů shrnujeme v následujícím textu.
10. 5. 2019 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Inzerce: