Novinky - revmatoidní artritida

Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Bezpečné a pohodlné vaření je dostupné i pro revmatiky

Revmatoidní artritida omezuje nemocné v mnoha každodenních činnostech, vaření nevyjímaje. Práce v kuchyni je tak obtížnější a méně bezpečná než u zdravých lidí. S našimi tipy vám půjde vaření snadněji.

Neobratné ruce

Revmatoidní artritida je zánětlivá choroba, která postihuje především klouby. Ty jsou bolestivé a ztuhlé, což omezuje praktickou použitelnost rukou. Problematické činnosti v kuchyni jsou hlavně zvedání těžších předmětů (třeba hrnců), otevírání sklenic a jiných nádob a porcování potravin na drobné kousky.

Zvednout hrnec a neopařit se – jak na to:

  • Nádobí pečlivě vybírejte – Nemocní s revmatoidní artritidou mají kromě menší obratnosti rukou také menší sílu. Obtížná je manipulace s velkými pánvemi nebo kastroly s jednou rukojetí, které nemusí nemocný udržet a může se opařit. Lepší je pořídit si nádobí se dvěma uchy proti sobě, které lze bezpečně vzít oběma rukama.
  • Držadla pro revmatiky – speciální pomůcka, díky nimž lze i horké nádobí bezpečně uchopit předloktími. Tvarem připomínají ortézu na předloktí, takže při použití není třeba ani ohýbat prsty. Jsou vyrobena z teplu odolných plastů v několika barvách tak, aby ladila s ostatním vybavením kuchyně. Tato speciální držadla vyvinul jeden ze studentů designu Technologické univerzity v Queenslandu a jsou zařazena do mezinárodní soutěže v kuchyňském designu.

Chytří pomocníci do kuchyně:

  • hlavy na otevírání PET lahví – nasadí se na víčko a tím usnadní otáčení uzávěrem;
  • elektrické automatické otvírače – lehce s nimi otevřete sklenice se zavařeninami nebo kompoty;
  • elektrické nože a roboty – zajistí pohodlné krájení a strouhání potravin; zejména strouhání s robotem je totiž pro revmatiky výrazně bezpečnější než se struhadlem.

TIP: Některé z těchto přístrojů a nástrojů mohou být i vhodný tip na dárek pro vaše blízké s revmatoidní artritidou. Zpříjemní jim vaření a vrátí zpět kus samostatnosti.

(uli)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
arthritis.about.com

Hodnocení článku:
(2507 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

Plody podzimu, které musíte vyzkoušet!

V létě jsme si užili svěží ovocnou hostinu, ale ani podzim nás neošidí. Ať už máte rádi jakékoli chutě, jistě se pro každého něco najde. Vybírejte z potravin bohatých na živiny, které pomáhají bojovat s nemocemi. Které to jsou?
19. 10. 2017 Revmatoidní artritida
Užívání metotrexátu u dětí

Užívání metotrexátu u dětí

Hlavním cílem při léčbě juvenilní idiopatické artritidy je umožnit dítěti, aby vedlo co nejnormálnější život. Léčba je proto komplexní a kombinuje farmakologickou terapii spolu s fyzikálními metodami.
14. 9. 2009 Revmatoidní artritida
Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF alfa: složitá terapie, která pomáhá

Anti-TNF neboli anti-tumor nekrotizující faktor je chemická látka, která je součástí léčiv používaných po celém světě k léčbě zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, lupénka nebo Bechtěrevova choroba. Napovíme, jak funguje a kdy je či není vhodné její nasazení.
11. 1. 2016 Revmatoidní artritida
Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Jak mít kontrolu artritidy ve svých rukou

Nejsnazším a nejúčinnějším způsobem, který vám usnadní život s revmatoidní artritidou, je preventivní ochrana kloubů. Je to soubor činností a drobných triků, které vám při minimálních nákladech přinesou velký užitek a ochrání vaše ruce před vznikem deformit.
19. 3. 2012 Revmatoidní artritida
Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Kmenové buňky – hudba budoucnosti

Chrupavka z kmenových buněk skýtá naději pro poškozené kolenní klouby. Vědci totiž zjistili, že chrupavka může vzniknout použitím dospělých kmenových buněk kostní dřeně a kůže, a v současnosti navíc experimentují s rozličnými chemickými a mechanickými stimuly, aby zlepšili její vlastnosti.
6. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Inzerce: