S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit
9. 2. 2015Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
V těhotenství bývá lupénka mírnější
Většina žen trpících psoriázou se obává, jestli během těhotenství nedojde ke zhoršení jejich onemocnění. Podle zkušeností se ale v řadě případů projevy lupénky vlivem přirozených změn imunitního systému, ke kterým v graviditě dochází, spíše zmírní či zůstanou beze změny. Přesto však u některých budoucích maminek ke zhoršení lupénky dojít může. Pokud žena zaznamená příznivější průběh lupénky v období těhotenství, je třeba mít na paměti, že se obvykle jedná o přechodné zlepšení, které se po několika týdnech po porodu vrací k původnímu stavu.
Pozor na některé léky
Některé léky užívané k léčbě lupénky mohou ohrozit vyvíjející se plod, a to dokonce i když jsou užívány ještě před otěhotněním. Mezi takto rizikové léky patří zejména:
- retinoidy,
- metotrexát a
- cyklosporin.
Léčbu těmito medikamenty je třeba po domluvě s lékařem několik měsíců před plánovaným otěhotněním přerušit. Mnohé další léky je pak nutné omezit či zcela vysadit během samotného těhotenství. Nejméně rizikové jsou pro miminko lokálně užívané přípravky, čili masti, krémy, oleje a koupele. Přesto i na některé z nich je třeba dát si v souvislosti s těhotenstvím či kojením pozor, zejména jsou-li nanášené na velké plochy či oblast prsů.
I po porodu mohou miminko ohrožovat léky, které žena užívá. Některé z nich totiž přestupují do mateřského mléka. Je proto třeba pečlivě zvážit vhodnou terapii psoriázy také během kojení.
(veri)
Zdroj: www.psoriasis.org