Novinky

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.

Začněte zvolna 

Aby se cvičení stalo součástí vašeho denního režimu, vyberte si předem čas, který mu budete věnovat (může to být samozřejmě vícekrát za den). Udělejte si pohodlí, oblékněte si volnější oblečení a nikam nespěchejte. Začněte jednoduššími cviky, abyste se pomalu zahřáli, a pohyb nepřehánějte. Jakmile pocítíte bolest, cvičení ukončete. Pokud vám připadá, že tato aktivita váš zdravotní stav spíše zhoršuje, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Šest vhodných a efektivních fyzických aktivit

  • Pohyb vestoje: Toto cvičení provádějte před zrcadlem. Začněte tím, že stojíte na patách asi čtyři centimetry ode zdi. Ramena a hýždě na ni mějte co nejvíce přitisknuté tak, jak jen je to možné, ovšem bez námahy. Tuto pozici udržte asi 5 sekund. Kontrolujte svůj obraz v zrcadle a přemýšlejte o tom, jaké to je, stát rovně. Opakujte několikrát.
  • Cvičení vleže: Lehněte si na pevný povrch obličejem k zemi – použijte postel, pokud má pevnou matraci, nebo si dejte na zem karimatku. Snažte se takto ležet asi 15–20 minut. Pokud vám to není příjemné, můžete si dát polštář pod hrudník a čelo si položit na složený ručník. Hlavu se pak pokoušejte otáčet na jednu a druhou stranu. Zpočátku to nevydržíte dlouho, ale to nevadí.
  • Plavání: Zánět vyvolaný ankylozující spondylitidou může způsobit sníženou expanzi na hrudi. Můžete se pokusit posilovat prsní svalstvo plaváním. Tento pohyb také zvyšuje pružnost páteře, aniž by vám to bylo nepříjemné. To přispívá ke zlepšování hybnosti v oblasti krku, ramen a boků.
  • Hluboké dýchání: Pomáhá zvýšit a udržet kapacitu vašich plic, čímž podporujete i hrudník. Sedněte nebo si lehněte a sledujte svůj dech. Pomalu se zhluboka nadechněte (měli byste cítit, že nádech vstupuje nosem). Vzduch pak přesuňte směrem k podbřišku a nechte břicho, aby se plně rozšířilo. Vydechněte nosem a vše opakujte.
  • Jóga: Ta může odstranit bolest a zvýšit pohyblivost. Snižuje také stres a napětí a podporuje klidný spánek. 
  • Chůze: Při každé procházce věnujte pozornost tomu, jak jdete. Snažte se, aby vaše páteř byla co nejrovnější, hlava vztyčená. Pokaždé můžete své držení těla „opravit“ tím, že se postavíte zády ke zdi. Vaše hlava, ramena, hýždě a paty se musí dotýkat stěny současně. Pokud musíte celý den sedět, investujte do ergonomické židle.

 (aši)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1589 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: