Novinky

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.

Tato skutečnost ale zůstává mnohým pacientům často skryta.

Srdce a aorta v ohrožení

Podkladem Bechtěrevovy nemoci je chronický zánět, který je autoimunitního původu a „vybírá si“ jen některé tkáně v těle, například páteř a sakroiliakální skloubení nebo oční tkáně. Zasáhnout může i srdce a aortu. Aorta je největší cévou, kterou srdce pumpuje do těla veškerou krev. Autoimunitní zánět u bechtěreva probíhá skrytě ve všech cévách, ale v aortě se projevuje nejvíce.

Zvýšená tuhost cév zvyšuje krevní tlak

Podle Americké kardiologické asociace je zvýšená tuhost stěn cév rizikem pro výskyt zvýšeného krevního tlaku, tzv. hypertenze. Tato tuhost u Bechtěrevovy nemoci je důsledkem autoimunitního zánětu ve stěně cév. Nepoddajnost stěn cév při delším trvání nemoci nadměrně zatěžuje srdce, způsobuje jeho oslabování a posléze hrozí i možnost selhání srdce. Méně často mohou být zánětem poškozeny srdeční chlopně, které potom vyžadují chirurgickou výměnu.

Vyšetření srdce je bezbolestné

Nová švédská studie publikovaná ve Scandinavian Journal of Rheumatology našla 57 pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Kontrolní skupina k porovnání výsledků zahrnovala 78 zdravých jedinců. Obě skupiny podstoupily nebolestivou kardiologickou prohlídku pomocí ultrazvukového vyšetření srdce. Posuzovaly se dva hlavní parametry: celková poddajnost (roztažitelnost) aorty a výkon levé srdeční komory.

Potíže se srdcem zůstávají dlouho „němé“

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí sice nepociťovali v běžném životě žádné srdeční problémy, ale při vyšetření jim byly zjištěny známky podstatně zvýšené tuhosti (nepoddajnosti) aorty. Srdeční výkon byl v obou skupinách účastníků studie srovnatelný.

Mužská srdce jsou křehčí

Ačkoli jsou srdečně-cévní problémy u pacientů s bechtěrevem časté, jsou rozpoznány u méně než 2 % z nich. Zajímavostí je, že se projevují téměř vždy u mužů. Jestliže je u nich snížena roztažitelnost aorty, srdce musí pracovat proti většímu odporu, a proto se časem unaví a může dojít snadněji k jeho vyčerpání (srdečnímu selhání).

Bechtěrevik patří také do ambulance kardiologa

Tato studie jasně ukázala vztah mezi aktivitou Bechtěrevovy nemoci a možným skrytým postižením srdce a cév, zejména aorty. Tyto jsou dlouhodobě nerozpoznány a mohou se z nich vyvinout problémy se srdcem a krevním oběhem (zejména vysoký tlak, poškození srdečních chlopní a při dlouhém trvání onemocnění i srdeční selhání). Proto by pacienti s bechtěrevem měli pravidelně absolvovat prohlídky u kardiologa.

Změny na srdci a cévách jsou velmi dobře zjistitelné speciálním kardiologickým testem (echokardiografie – speciální ultrazvuk srdce). Toto bezbolestné a přesné vyšetření může pomoci odhalit postižení srdce a cév podstatně dříve, než je pocítí pacienti s bechtěrevem sami „na vlastní kůži“ v běžném životě.

(jnl)

Zdroj: www.spondylitis.org/press/news/355.aspx
www.informaworld.com

Hodnocení článku:
(1678 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!

Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
4. 6. 2015 Bechtěrevova nemoc
Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.
22. 4. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: