Novinky

Čtyři strategie pro kompenzaci pohybového omezení při bechtěrevovi

Čtyři strategie pro kompenzaci pohybového omezení při bechtěrevovi

Také vás revma přivádí do všemožných, ba i nemožných situací? Pojďte si přečíst pár návodů, jak se znemožnit bez výčitek svědomí.

Jsou činnosti, které můžeme my revmatici provádět zcela bez obtíží. (Například sedět a zdobit.) S jinými ale svádíme urputný boj. Nabízíme 4 strategie, jak si s nadhledem poradit v různých situacích, kdy vás onemocnění limituje.

1. Když vás přepadne žízeň…

Také máte periferní nález ve formě zánětu drobných kloubů rukou? Asi se shodneme na tom, že žízeň je daleko přijatelnější než představa, že si sami otevřeme plastovou lahev s vodou. Nebo máte vlastní láhev, kterou otevíráte bez potíží a nosíte ji všude s sebou? Bravo! To je skvělé řešení. Voda ale může dojít a bez PET láhve se v tu chvíli třeba neobejdete. Co potom? Vyhlédněte si sympatickou osobu opačného pohlaví a přiměřeného věku (případně i vzhledu) a poproste o pomoc s jejím otevřením. Nezapomeňte udělat „psí oči“ a uvidíte, že vám nikdo pomoc neodepře. Seznámení je samozřejmě vedlejší produkt celé akce.

2. S oporou a elegancí

Bolí vás zanícené úpony a potřebujete si na pár dní ulevit oporou o hůl? To je také stará vesta. Boj s vlastní ješitností je ale někdy těžký a hůl prostě není symbol mládí a krásy. Všimli jste si snad žen, které by se vrhaly k nohám Josefa Švejka? Na Bělehrad?! Ne! Ale oporu nemusejí poskytovat jen hole. Zkuste vést malou elegantní koloběžku. Opřít se o ni můžete docela dobře a vypadá to nenápadně.

3. Zakousněte se do toho

Bolí vás jedna ruka a nedaří se vám rozepnout bundu nebo mikinu? Neriskujte zhoršení bolestivosti a udělejte to jinak. Zakousněte se do horního okraje mikiny a zip rozepněte zdravou rukou. Vypadá to, pravda, trochu živočišně, ale pokud jste zrovna nedojedli borůvkový koláč, obejdete se bez potíží. Opačné pohlaví to mile zaujme, a jak známo, jeden nikdy neví, kdy se to bude hodit.

4. Pohled šelmy

Nemůžete se ani hnout, a přesto chcete vypadat přitažlivě? I s nepohyblivou páteří to jde. Přestaňte se dívat do země a bedlivě sledujte své okolí. Nikdo nemusí poznat, že se na něj díváte úkosem jen proto, že se k němu nemůžete otočit. Zkrátka držte se hesla: „Nejsem revmatik, jsem pouze záhadný.“ Nepřímé pohledy mohou působit velice atraktivně, tak se jich nebojte. Blýskejte očima jako šelmy!

Kráčet životem s revmatickou nemocí rozhodně není snadné, ale nejste v tom sami. Věřte, že s nadhledem to zvládnete dvakrát lépe.

(pez)

 

 

Hodnocení článku:
(1323 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Bechtěrevova choroba je převážně onemocněním mužů, jak je to u žen?

Historicky byla Bechtěrevova choroba takřka výhradně popisována u mužů, zatímco ženám bylo toto revmatické onemocnění páteře diagnostikováno vzácně. Ovšem v posledních letech se přišlo na to, že i ženy trápí revmatické onemocnění zad a křížokyčelního kloubu. Jde o tzv. nonradiografickou axiální spondylartritidu (nr-AxSpA). Obě diagnózy pak patří mezi dvě různé formy jednoho onemocnění, tzv. axiální spondylartritidu (AxSpa).
19. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: