Novinky - revmatoidní artritida

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – II. část

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – II. část

Na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

6. Mějte stres pod kontrolou
Když je člověk ve velkém stresu, jeho dýchání se stává mělčím, čímž také klesá zásobení tkání kyslíkem. Uvědomte si, jak dýcháte, zkuste využít pravidelného a hlubokého dýchání i ke zvládnutí stresu. Kdykoliv se budete cítit vyčerpaní nebo stresovaní, pětkrát až desetkrát se zhluboka nadechněte. Dechová cvičení a meditace jsou techniky, které můžete využívat kdykoliv. Jejich pravidelné cvičení vás vybaví potřebnými zbraněmi pro boj s únavou i stresem.

7. Pijte dostatek tekutin
Dehydratace může být jednou z příčin vyčerpání a únavy. Abyste se jí ubránili, vypijte denně nejméně 8 sklenic vody.

8. Dbejte na pravidelný spánkový režim
Takzvaná spánková hygiena zahrnuje doporučení pro dobrý spánek. Důležité je zejména chodit spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu vstávat. Vypěstujte si rituál, podle kterého vaše tělo pozná, že nadešel čas spánku. Tímto rituálem může být například teplá koupel nebo čtení před spaním. Pokud máte i přesto problémy s usínáním, poraďte se s lékařem o vhodném postupu.

9. Chraňte své klouby
Vhodná ochrana kloubů pomůže snížit jejich zátěž a omezit bolest. Vhodné je používat vybavení, které pomůže vaše klouby chránit, důležitá je i správná mechanika pohybu.

10. Plánujte, určete si své priority
Když jsme unavení a vyčerpaní, je velmi důležité najít si chvíli na odpočinek a nabrat nové síly. Někdy se ale můžete dostat do situace, kdy vás čekají povinnosti, které nemůžete odložit. Udělejte si plán, kam si důležité úkoly zaznamenáte. Určete si priority a vyberte úkoly, které jsou nejdůležitější a které musíte zvládnout nejdříve. Vytvořte si vhodné tempo tak, abyste byli schopni své povinnosti plnit podle seznamu. Důležité je naučit se zorganizovat si svůj čas tak, abyste se vyhnuli nezvládnutelným a stresujícím situacím.

Nezapomínejte ani na čas, který věnujete sami sobě. Jedinou podmínkou je, že se budete věnovat něčemu, co vás bude opravdu bavit. Pro dobrý pocit si dopřejte nejméně půlhodinku, kterou budete mít jen sami pro sebe a kterou si pořádně užijete.

(hak)

Zdroj: arthritis.about.com/od/fatigue/a/fatigue.htm

Hodnocení článku:
(3841 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

V čem spočívá cílená léčba revmatoidní artritidy?

Cílenou léčbu si můžeme představit jako zkušeného odstřelovače. Její hlavní pracovní náplní je precizní zaměření terče, stisknutí spouště a úspěšné zneškodnění protivníka zásahem přesným na milimetr. Tajuplně znějící léčba vyvinutá díky pokrokům molekulární biologie se uplatňuje v terapii řady závažných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy.
17. 9. 2020 Revmatoidní artritida
Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén – nemoc zimomřivých žen

Raynaudův fenomén nebo také Raynaudův syndrom má spadeno hlavně na ženy. Toto onemocnění postihuje především prsty na rukou i nohou. Příčinou je nedostatečný oběh krve.
10. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Slunce a léky na revma si nerozumí

Slunce a léky na revma si nerozumí

Sluneční paprsky umí nejen potěšit, ale také potrápit – spálenou kůži zná většina z nás. Problémem ale může být i tzv. fototoxicita.
1. 7. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: