Novinky

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Jak orient pomáhá mírnit Bechtěrevovu chorobu

Dálný východ vždy lákal zbytek civilizace a není snad oboru, kde by do západního myšlení a poznatků nezasáhl a nějak jej neovlivnil. Podívejme se na přínos východní medicíny při řešení autoimunitního zánětu pohybové soustavy zvaného Bechtěrevova choroba.

Východní medicína a některé sem patřící techniky a postupy se formovaly více než 3 000 let. Podle jejích tradic se různým vnitřním orgánům přisuzují i „jiné“ než západní vědou uznávané a prokázané funkce.  

1. Akupunktura

Je to technika, kdy se používají velmi tenké sterilní jehly, které se mělce zapichují do kůže podle „energetických“ drah jednotlivých orgánů. Není to nijak nepohodlná metoda. Vychází z několik tisíc let starého zdokonalování a mapování nervových cest, které podle čínské medicíny spojují povrch těla s vnitřními orgány. „Napichováním“ určitých oblastí na povrchu těla je tak možné ovlivnit bolest a činnost vnitřních orgánů.

2. Moxibustion

Jde o starou čínskou metodu používající pálení suchých listů pelyňku, stočených a smotaných do kuželů. Ty se následně přikládají na nebo nad akupunkturní body těla. Tlumí bolest a prohřívají tělo. Analgetický účinek má olej z listů, který se při pálení uvolňuje a proniká kůží. Čínská medicína používá v 75 % byliny v původním stavu. Minimálně zpracované se aplikují jak interně, tak externě.

3. Qigong

Patří sem různá tělesná cvičení, která regulují metabolické procesy v těle. Jedná se o specifické držení těla, dýchání, meditaci a vizualizaci. Nejznámějším příkladem je taiči – cvičení ovlivňující chronickou bolest nejen u Bechtěrevovy choroby, ale například i bolesti bederní páteře. V publikovaných studiích došlo díky těmto cvičením ke zlepšení pohyblivosti a k úbytku bolestivých stavů. Je však nutné tyto první výsledky podpořit ještě rozsáhlejšími studiemi.

(vav)

Zdroje:
www.spondylitis.org
www.spondylitis.org
www.medpagetoday.com

Hodnocení článku:
(1731 hodnocení - 2,9 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: