Novinky

O průběhu Bechtěrevovy choroby rozhoduje léčba, geny i styl života

O průběhu Bechtěrevovy choroby rozhoduje léčba, geny i styl života

Projevy ankylozující spondylitidy neboli Bechtěrevovy choroby se obvykle začínají prvně projevovat před třicátým rokem věku. Průběh nemoci je ale vysoce variabilní a závisí na spoustě faktorů.

Ankylozující spondylitida může probíhat u každého jinak. Objevit se mohou tupé bolesti v zádech a ztuhlost, která se zhoršuje ráno a zlepšuje se po rozcvičení. Může se také opakovat vyčerpání, únava, teploty a ztráta chuti k jídlu. Někdo může mít jen lehké a občasné obtíže, jiného mohou sužovat těžké a vleklé bolesti zad. Všichni nemocní ale zažívají období tzv. vzplanutí nemoci, kdy jsou bolesti intenzivní, a období remise, kdy se problémy naopak zmírňují.

Zabírají léky i pohyb

Jedním z faktorů, které prognózu a průběh onemocnění Bechtěrevovou chorobou zásadně ovlivňují, je včasná diagnóza a co nejdříve zahájená terapie. Čím časněji je choroba zachycena, tím snadněji se zpravidla léčí a do života nemocného zasahuje méně. Kromě nesteroidních antirevmatik, léků blokujících TNF-α, metotrexátu, sulfasalazinu nebo případně i kortikoidů je pro příznivý průběh choroby naprosto zásadní i dostatek fyzické aktivity a pravidelné cvičení.

Víc prozradí geny

Prognózu nemocných s ankylozující spondylitidou ale naopak negativně ovlivňuje kouření. Podle jedné studie mají kuřáci dokonce více než 4× vyšší riziko vážného poškození kloubů než nekuřáci. Konzumace tabáku totiž zvyšuje intenzitu zánětlivé reakce v organismu, vinou čehož dochází ke zhoršování projevů nemoci. Před vážným zničením páteře může nemocné chránit genetika. Podle studií se u nositelů znaku DRB1*0801 neobjevuje tak významné poškození páteře jako u ostatních. Naopak znak HLA-B27 riziko rozvoje Bechtěrevovy choroby zvyšuje.

Genetické předpoklady sice nikdo ovlivnit neumí, ale existuje spousta dalších faktorů, které změnit lze. Díky lepší životosprávě a důslednému dodržování léčebného režimu mohou projevy Bechtěrevovy nemoci někdy i velmi významně ustoupit.

(ivh)

Zdroje:
- NATIONAL INSTITUTE OF ARTHRITIS AND MUSCULOSKELETAL DISEASES. Questions and Answers about Ankylosing Spondylitis. Dostupné z: www.niams.nih.gov
- EVERYDAY HEALTH. Ankylosing Spondylitis Prognosis. Dostupné z: www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(1683 hodnocení - 3,4 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.
19. 5. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Seznamte se s aktivními bechtěreviky

Seznamte se s aktivními bechtěreviky

V předchozím článku jsme vás seznámili s příběhem Vlaďky – odvážné a aktivní ženy, která sama trpí Bechtěrevovou chorobou. A její elán bychom jí všichni mohli rozhodně závidět.
16. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Co dělat, když vás bolí v kříži?

Co dělat, když vás bolí v kříži?

Sužuje vás bolest hýždí a zadní strany stehen? Přenáší se i do oblasti třísel či stydké spony? Komplikuje vám tato bolest váš běžný pohyb? Přinášíme vám několik tipů, jak vyzrát na bolest křížokyčelního kloubu.
13. 5. 2023 Bechtěrevova nemoc
Chlamydie mohou být příčinou vzniku onemocnění kloubů

Chlamydie mohou být příčinou vzniku onemocnění kloubů

Spondyloartritidy jsou skupina zánětlivých onemocnění nejen periferních kloubů, ale i páteře a sakroiliakálního skloubení. Pro tyto nemoci jsou typické podobné příznaky, tedy zánětlivá bolest zad a páteře a zánětem v místech, kde se šlachy upínají ke kostem...
31. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: