Novinky

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování a revmatické nemoci v otázkách a odpovědích

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit revmatické onemocnění?

Očkování u lidí s revmatickými chorobami vzbuzuje někdy otázky, nebo dokonce obavy. Je očkování bezpečné? Nemůže zhoršit, nebo dokonce vyvolat revmatické onemocnění? A je očkování u lidí s revmatickými chorobami vůbec účinné? Naštěstí se většina revmatických pacientů očkování obávat nemusí, určitá omezení ale přece jen existují.

Může očkování způsobit revmatické onemocnění?

Že očkování může mít za následek rozvoj autoimunitních chorob včetně těch revmatických, patří mezi oblíbené poplašné zprávy odpůrců očkování jako takového. Na toto téma však bylo vypracováno mnoho různých a rozsáhlých vědeckých studií a žádná z nich ani nenaznačila možný vztah mezi očkováním a revmatickými onemocněními.

Jako nežádoucí účinek některých očkování se sice může velmi vzácně objevit zánět kloubů podobný revmatickému zánětu, avšak na rozdíl od něj nemá tento zánět autoimunitní podklad a během několika týdnů spontánně odezní.

Zhoršuje očkování revmatická onemocnění?

Na tuto otázku se pokusily odpovědět především studie u pacientů s autoimunitním onemocněním lupus erytematodes, protože jeho aktivita se dá snadno objektivně měřit. Výsledky těchto studií a také výsledky studií u pacientů s revmatoidní artritidou shodně ukázaly, že očkování nemá vliv na průběh onemocnění.

Je pravda, že pro méně častá revmatická onemocnění zatím výsledky podobně rozsáhlých studií chybí. Avšak ani pacienti například s Bechtěrevovou chorobou, ani jejich lékaři nehlásí žádné nežádoucí účinky nebo zhoršení choroby po očkování.

Je u pacientů s revmatickým onemocněním očkování účinné?

Samotné revmatické onemocnění účinnost očkování nijak nesnižuje, avšak negativní vliv na tvorbu protilátek, kterou má očkování vyvolat, může mít užívaná léčba. Vysoké dávky kortikosteroidů nebo jiných imunosupresivních léků mají totiž tlumivý vliv na imunitní systém.

To je sice žádoucí při léčbě autoimunitních onemocnění, avšak nežádoucí právě při očkování, kdy se snažíme imunitu naopak stimulovat k aktivní tvorbě protilátek proti infekční nemoci. Pokud tedy užíváte imunosupresivní léčbu, informujte o tom vždy lékaře, u kterého se chcete nechat očkovat. Očkování je nutné odsunout do doby, kdy bude nemoc méně aktivní a agresivní imunosupresivní léčba již nebude nutná.

Je očkování pro pacienty s revmatickými chorobami bezpečné?

Některé druhy vakcín obsahují živé, i když oslabené mikroorganismy. Tyto vakcíny by mohly být nebezpečné pro pacienty, kteří užívají vysoké dávky imunosupresivních léků. Zde tedy platí to samé jako v předešlém odstavci: vždy informujte lékaře, očkování živými vakcínami (které je ale poměrně vzácné) je nutné provést v době, kdy není organismus oslaben vysokými dávkami imunosupresivních léků.

(vek)

Zdroj: http://www.hss.edu/conditions_14658.asp

Hodnocení článku:
(1659 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Natáčeli jsme pro vás nové video o lázeňské léčbě pro Bechtěreviky

Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět? Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
1. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: