Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.

1. Vždy seďte rovně

Hrbení se zádům stoprocentně škodí, ale sedět dlouhou dobu úplně rovně pro ně také není zrovna dobré. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání, je dobré se alespoň čas od času protáhnout nebo projít.

2. Nezvedejte těžká břemena

Při zvedání věcí s vyšší váhou není ani tak důležitá hmotnost jako způsob, kterým to děláte. Pokud totiž používáte správnou techniku, vaše záda trpět nebudou. Nejlepší je, když si sednete „na bobek“ k předmětu tak, abyste jej měli umístěný na podlaze mezi nohama. Narovnejte se v zádech a srovnejte hlavu. Tak docílíte toho, že hmotnost břemene zvednete silou svalů nohou, a ne zad. Během akce držte tělo ve stále stejné pozici – nekruťte se a ani jinak neohýbejte. Váha předmětu by se totiž přenesla na svalové skupiny zad, které se pak přetíží a začnou bolet.

3. Při potížích uleví postel

Odpočinek vám sice může při akutní bolesti ulevit, ale určitě není dobré zůstávat v posteli. Den či dva vleže či polosedě totiž může zádům více uškodit než pomoct.

4. Za bolest může zranění

Problémy se zády bývají způsobeny podstatně větším množstvím příčin. Kromě zranění také degenerativními změnami na meziobratlových ploténkách, infekcemi a vrozenými deformacemi. 

5. Být hubený znamená mít zdravá záda 

Většině lidí se tyto potíže nevyhnou a ani štíhlí lidé nemusí být výjimkou. Pro bezbolestná záda je zásadní silný a stabilní svalový korzet spolu s dostatkem kostní hmoty, což ani hubený člověk nemusí nutně mít. Například jedinci trpící mentální anorexií mohou trpět různými nedostatky živin, což může vyústit mimo jiné i v úbytek kostní a svalové hmoty, a tedy i v bolesti zad.

6. Cvičení spíše škodí

Pravidelné a správné cvičení je právě naopak prevencí proti bolestem zad. Při akutní bolesti lze rovněž cvičit, ovšem za předpokladu, že se nejedná o poranění vyžadující klidový režim (např. zlomeninu). Pohyb se doporučuje v podstatně vyšším procentu případů, než se zakazuje. Intenzitu cvičení je ale potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu, s čímž vám může poradit lékař nebo fyzioterapeut.

7. Nejlepší je tvrdá matrace

Španělská studie zkoumající lidi trpící dlouhodobými bolestmi zad tento fakt vyvrací. Podle ní jedinci spící na matraci střední tvrdosti trpěli menšími bolestmi než ti, co odpočívali na tvrdých podložkách. Nicméně v závislosti na příčině bolesti zad a spánkových návycích mohou různí lidé potřebovat různé matrace.

(ivh)

Zdroj: CASSOOBHOY, Arefa. Back Pain Myths Slideshow. [online]. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1274 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
6. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: