Novinky - revmatoidní artritida

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Biosimilars: levnější varianta cílené léčby

Generika neboli ne tak drahé kopie originálních léků jsou dnes využívána běžně. V případě biologik dosud takové ekvivalenty neexistovaly. Situaci však mění „biosimilars“, jejichž využití v praxi bylo loni prvně schváleno Evropskou lékovou agenturou. Jde ale skutečně o kopie originálů?

Biologika jsou drahá

Cílená léčba přinesla významný posun v řešení mnoha doposud jen obtížně léčitelných onemocnění, a to včetně revmatoidní artritidy. Jednou z překážek jejího plného uplatnění v medicínské praxi je však značná ekonomická náročnost. Nástup „biosimilars“ na lékový trh slibuje snížení nákladů na terapii a větší dostupnost cílené léčby pro více nemocných, podobně jako je tomu u běžných generických léků.

Originály samy o sobě

Oproti klasickým generikům však existuje v případě „biosimilars“ podstatný rozdíl.

  • Nejde totiž o kopii originálního přípravku, tedy toho, který prošel komplexními mnohaletými výzkumy, ale pouze o molekuly dostatečně podobné.
  • Protože se však jedná o velmi složité struktury, může i pouhá nepatrná odlišnost od originálu změnit účinnost léku, nebo dokonce jeho bezpečnost.
  • K omezení tohoto rizika slouží srovnávací studie, které je nutné provést před uvedením přípravku na trh.

Konkurenční boj

Cenu originálních biologik významně navyšuje nutnost předchozího časově i ekonomicky náročného výzkumu. Tím „biosimilars“ procházet nemusí, což jejich konečnou hodnotu snižuje. To ovšem není to jediné, na čem výrobci léků mohou ušetřit. Konkurenční tlak, který vzniká po uvolnění patentu na originální léčivo, je totiž nutí, lidově řečeno, srazit finance co nejníže, aby se daný lék mezi ostatními co nejlépe prodával. A to například už za cenu levnějšího obalu nebo pomocných látek obsažených v přípravku.

Schválení jednotlivých „biosimilars“ pro využití v praxi je otázkou následujících let. Jde o proces velmi opatrný a mnohem složitější než v případě schválení běžných generik. Konečné rozhodnutí o nasazení takového přípravku u konkrétního pacienta by však mělo vždy zůstat na ošetřujícím lékaři.

(veri)

Zdroj: Biosimilars a jejich použití v revmatologii 2012, Farmakoterapie
www.tribune.cz

Hodnocení článku:
(2677 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
23. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Je wellness vhodné pro revmatiky?

Je wellness vhodné pro revmatiky?

Wellness procedury pomáhají navodit tělesnou i duševní pohodu a jejich obliba každým rokem stoupá. Svými proklamovanými blahodárnými účinky lákají také jedince léčící se s revmatickými chorobami. Jde o dobrý doplněk k terapii, anebo je lepší se jim vyhnout?
29. 12. 2021 Revmatoidní artritida
Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Těhotenství s revmatickou chorobou si raději naplánujte

Ženám trpícím vážnější revmatickou chorobou bylo po dlouhou dobu těhotenství spíše rozmlouváno. Dnes už je možné za předpokladu specializované lékařské péče miminko počít a úspěšně donosit.
15. 8. 2011 Revmatoidní artritida
I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Inzerce: