Novinky - revmatoidní artritida

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – I. část

Deset způsobů, jak bojovat s únavou – I. část

Na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

Podle americké Arthritis Foundation si na únavu a vyčerpanost stěžuje 98 procent pacientů s revmatoidní artritidou a polovina lidí s lupusem nebo Sjogrenovým syndromem.

Toto procento se ale zvyšuje s obezitou a depresí, ale i při přítomnosti sekundárních komplikací základního onemocnění, jako jsou onemocnění svalů (fibromyalgie), postižení plic nebo nemoci srdce a cév.

Dopad únavy a vyčerpání na každodenní život pacienta je nezpochybnitelný. Mnoho lidí dokonce tvrdí, že jim únava znepříjemňuje život více než bolest. Může se objevit extrémní slabost, únava, vyčerpání, nevyspalost i po celonočním spánku. Dotyční mohou být „bez energie“ a mohou se cítit naprosto „vyždímaní“.

Pokud se cítíte nepřiměřeně a vyčerpaní, zkonzultujte svůj stav s lékařem a poraďte se, jak by bylo možné únavu ovlivnit.

Bojovat s únavou vám pomůže i následujících deset tipů:

1. Léčba bolesti a dalších příznaků
Chronické bolesti mohou být jednou z příčin vyčerpání. Bolest také vede k depresi a změnám nálady, které mohou vyčerpání ještě zhoršit. Proto je třeba mít bolest pod kontrolou. Poraďte se se svým lékařem o vhodných lécích proti bolesti.

2. Pozor na nežádoucí účinky léků
Přestože je pro většinu pacientů s revmatoidní artritidou nezbytné pravidelně užívat léky proti bolesti i další léky, únava se může objevit i v důsledku užívání medikace. Pokud léky užíváte denně, možná jsou zodpovědné za pocity vyčerpání.

3. Nechte se vyšetřit, jestli nemáte anémii
U revmatoidní artritidy se může vyskytnout takzvaná anémie (neboli chudokrevnost) chronických onemocnění nebo anémie při zánětlivém onemocnění. Při anémii je snížena velikost nebo počet červených krvinek. Ty jsou pak schopny vázat mnohem menší množství kyslíku než za normálních okolností. A protože je kyslík pro produkci energie nezbytný, pociťuje často anemický člověk i únavu a vyčerpání. Proto je dobré podstoupit vyšetření krve (krevní obraz). Pokud je zjištěna anémie, poraďte se se svým lékařem, jak by bylo možné tento stav řešit.

4. Pravidelně cvičte
Mírné a pravidelné cvičení půl až tři čtvrtě hodiny 3–4krát týdně vám pomůže nabrat potřebnou energii. Pozor ale na přehnané cvičení, které může vést k vyčerpání. To by bylo v tomto případě spíše kontraproduktivní.

5. Začněte den dobrou snídaní
Tuto zásadu nám naše matky vždy zdůrazňovaly, když jsme byli malí. Kupodivu mají maminky i v tomhle pravdu. Když se ráno vzbudíme, hladina cukru v krvi je velmi nízká. Pořádná snídaně nám ale dodá potřebnou energii. Pokud snídani vynecháte, vyčerpáte se pak mnohem rychleji a snáze vás zaskočí i únava a malátnost. U všech jídel je třeba dbát na vyváženou skladbu, u snídaně toto pravidlo ale platí dvojnásob.

(hak)

Zdroj: arthritis.about.com/od/fatigue/a/fatigue.htm

Hodnocení článku:
(4040 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Léčba revmatoidní artritidy: Komunikace je základním pilířem úspěchu!

Revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů, které medicína v současné době neumí úplně vyléčit. Na druhou stranu terapie v posledních letech zaznamenala velký pokrok. Jedinci s revmatoidní artritidou vstupují do léčebného procesu se směsicí očekávání, strachu a obav. Lékaři nahlížejí na problém z jiného úhlu pohledu, a tak může docházet v jejich vztahu k nejasnostem a následné nespokojenosti. To ostatně potvrzují výsledky rozsáhlého dotazníkového výzkumu, kterého se zúčastnili jedinci s revmatoidní artritidou i jejich lékaři po celém světě.
26. 7. 2020 Revmatoidní artritida
Když světlo (ne)léčí revma

Když světlo (ne)léčí revma

Lékaři různých oborů, často pak revmatologové, se setkávají s dotazy nemocných na účinnost tzv. biolampy, biosvětla, polarizovaného světla nebo světelné terapie.
12. 11. 2011 Revmatoidní artritida
Biologická léčba je možná i u dětí

Biologická léčba je možná i u dětí

Revmatickými nemocemi netrpí jen dospělí. Postiženy mohou být i děti – a to i ty nejmenší. Juvenilní revmatoidní artritidou trpí přibližně 30–150 na 100 000 dětí ve věku do 16 let...
8. 2. 2010 Revmatoidní artritida
Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Kapsle s mikročipem odhalí léčebné prohřešky

Ve snaze udržet revmatoidní artritidu pod kontrolou a zabránit znovuvzplatutí zánětu je velmi důležité dodržovat léčebný plán. Patří k němu zejména pravidelné užívání předepsaných léků podle doporučení lékaře...
6. 3. 2011 Revmatoidní artritida
Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Jaká pohybová aktivita je vhodná pro pacienty s revmatoidní artritidou?

Kvůli kloubním obtížím se řada jedinců s revmatoidní artritidou vyhýbá pravidelnému pohybu a intenzivnějšímu cvičení. A to nejčastěji kvůli strachu ze zhoršení nemoci, bolestí pohybového aparátu či poškození kloubů. Opak je pravdou – pravidelná fyzická aktivita revmatikům jednoznačně prospívá a pomáhá jim ulevovat od bolestí. Výběr vhodné pohybové aktivity je ale nutné konzultovat s odborníkem, který podle zdravotního stavu pacienta určí vhodný druh aktivity a intenzitu zátěže.
5. 6. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: