Novinky - revmatoidní artritida

Do lázní pro zdraví kloubů

Do lázní pro zdraví kloubů

Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?

?

V nabídce lázeňských procedur je mnoho těch, které se dají užít i k léčbě revmatoidní artritidy. Cílem těchto lázeňských metod je ulevit od bolesti, zvětšit rozsah pohybu kloubů, zvýšit sílu svalů a odolnost kloubů. Léčba může zabránit vzniku deformací kloubů nebo již vzniklé deformace alespoň částečně upravit. Které procedury by měl pacient určitě vyzkoušet?

Klouby v teple

Tepelné procedury jsou skutečně výborným způsobem, jak povolit ztuhlé klouby a ulevit od bolesti. Teplo se také používá při přípravě kloubů před cvičením a posilováním. Zahřívání kloubů se provádí pomocí teplých sprch, zábalů, ultrazvuku, diatermie (prohřívání pomocí střídavého elektrického proudu) a parafínových zábalů.

Chladno na akutní zánět

Studené zábaly a sprchy se používají při právě probíhajících prudkých zánětech v kloubu. Studené uleví od bolesti a uvolní i svalové napětí. K ochlazení se dají použít i balíčky ledu nebo různé chladivé spreje.

Cvičení jako součást rehabilitace

Tělesné cvičení je velmi důležitou součástí rehabilitace při revmatoidní artritidě. Při srovnání dvou skupin lidí stejného věku, kdy v jedné skupině byly osoby nepostižené touto nemocí a v druhé pacienti s revmatoidní artritidou, lékaři došli k zajímavým výsledkům. Pacienti s revmatoidní artritidou mají výrazně sníženou svalovou sílu stejně jako celkovou výkonnost. Je to způsobeno hlavně nedostatkem fyzické aktivity. Proto je cvičení pro tyto pacienty tak důležité. Třicetiminutové cvičení každý den by mělo výrazně prospět všem lidem trpícím revmatoidní artritidou. To ale platí pro pacienty s revmatoidní artritidou v klidové fázi onemocnění. Při akutních stavech je třeba se o případných pohybových aktivitách poradit s lékařem.

Revmatoidní artritida je bolestivé a nepříjemné onemocnění. Je důležité vědět, že kromě léků existují i jiné možnosti, jak s nemocí bojovat. Lázně mohou přispět k výraznému zlepšení stavu pacientů, proto jsou většinou lékařů vřele doporučovány.

(tek)

Zdroj: Kavita Gupta, Sarjoo M Bhagia. Rheumatoid Arthritis: Treatment & Medication; updated: Mar 22, 2006 (emedicine.medscape.com/article/305417-treatment)

Hodnocení článku:
(3448 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Když revmatoidní artritida postihne kyčelní kloub

Pod pojmem revmatoidní artritida si nejčastěji představujeme onemocnění, které trápí hlavně malé klouby rukou a zápěstí. Tato choroba se však může projevit na mnoha místech těla, nevyjímaje velké klouby v rameni, koleni nebo kyčli.
18. 7. 2018 Revmatoidní artritida
Zlepšete revma sportem: plavání

Zlepšete revma sportem: plavání

Vůči kloubům je pohyb ve vodě velmi šetrný. Voda nadlehčuje a současně tlumí nárazy. Pokud má příjemnou teplotu, příznivé účinky se znásobují – zmírňuje se bolest.
12. 2. 2012 Revmatoidní artritida
Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Inzerce: