Novinky - revmatoidní artritida

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Ergoterapie není „jen“ léčba prací

Pacienti s revmatickými nemocemi často považují cvičení a jiné aktivity za nesmyslné vydávání energie, protože častým průvodcem revmatické nemoci je také únava. Pravý opak je ale pravdou.

cvičit a také pracovat se vyplatí.

Ergoterapie nejen pro handicapované

Název ergoterapie pochází z řeckého ergon (práce) a therapia (léčení). Jde o léčebnou metodu, která je určena osobám s nějakým druhem postižení – chronické nemoci typu RA a bechtěreva nevyjímaje.

V rámci ergoterapie je důležitý nácvik samostatnosti a soběstačnosti v běžných denních aktivitách (oblékání, osobní hygiena, konzumace jídla, telefonování), ale i používání kompenzačních a technických pomůcek, které mohou usnadnit život i těm, kdo ještě nemají velké potíže nebo nemají deformované klouby. Tyto pomůcky ergoterapeut vybere na míru a naučí používat je správně v běžném životě.

Výhody ergoterapie:

  • Zvýší celkové povědomí o nemoci (zejména revmatoidní artrtidě).
  • Poradí s možnostmi cvičení a relaxace, s výběrem vhodných pomůcek.
  • Zvýší sebeobslužnost.
  • Sníží deprese, dodá sebedůvěru a pocit, že člověk např. s RA není osamocen.
  • Sníží podstatně bolestivost kloubů.
Setkání s ergoterapií může vypadat následovně:
  • U revmatiků se věnuje velká pozornost práci se speciálními pomůckami, např. v kuchyni.
  • Nácvik použití ruky např. s dlahou (psaní či práce na PC).
  • Cvičení podle druhu omezení klienta, ale vždy v kombinaci s relaxačními metodami.
  • Nacvičení správného sezení odlehčujícího a šetřícího klouby.
  • Použití a výběr pomůcek, které jsou vhodné při určitém druhu pohybového omezení.
  • Ruční práce s různými materiály – velmi často se používá výtvarná činnost (práce s papírem, textilem, dřevem, modelování, navlékání korálků, malování hedvábí nebo práce s keramikou).

Ergoterapeuta hledejte nejen v lázních

Ergoterapii jako součást léčby najdete v různých rehabilitačních, lázeňských nebo sociálních zařízeních (domovy důchodců apod.). Je součástí ucelené (komplexní) rehabilitace, takže kontakty můžete nalézt právě na rehabilitačních odděleních ve vašem městě.

Dobrý pomocník i rádce

Úlohou ergoterapeuta je nejen nacvičení správného „chování kloubu“, ale velkým cílem je naučit klienta s pohybovým omezením zvládat dennodenní situace tak, aby nebyly postižené klouby ani příliš přetěžovány, ale aby nebyly ani neaktivní. Proto se vždy obraťte na zkušeného ergoterapeuta, kterého si můžete i ve svém okolí vyhledat na stránkách www.ergoterapie.cz.

(jnl)

Zdroje: www.arthritis.org/self-help-program.php
cs.wikipedia.org/wiki/Ergoterapie
www.ergoterapie.org

Hodnocení článku:
(3398 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

K léčbě revmatického onemocnění přistupujte zodpovědně, vyplatí se to

Každému pacientovi s revmatickým onemocněním sdělí informace o správném užívání léku nejdříve jeho ošetřující lékař, revmatolog. Následně je pak připomene ještě lékárník, kterému je předepsaný recept předložen. Dodržování předepsané léčby už poté záleží jen na pacientovi. Právě nedůslednost na jeho straně může vyvolat mylný dojem, že léčba neúčinkuje, jak má. Lékaři často o tomto problému hovoří jako o nedostatečné adherenci k léčbě.
7. 11. 2018 Revmatoidní artritida
Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ruce revmatika potřebují procvičovat opravdu pravidelně

Ztráta síly a pohyblivosti rukou je děsivá vyhlídka pro lidi s revmatickou artritidou. Aby tito pacienti předešli anebo alespoň zmírnili možné komplikace svého onemocnění, měli by pravidelně, nejlépe každý den, své klouby a svaly procvičovat.
10. 3. 2023 Revmatoidní artritida
V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

V boji proti bolesti může pomoci i psycholog

Chronická bolest dokáže významně narušit kvalitu života osoby, která jí trpí. V lepším případě znepříjemňuje, v tom horším přímo znemožňuje běžné aktivity, jakými jsou například sport, sex nebo spánek. Proti bolesti je ale možné bojovat. A pomyslným bitevním polem – kromě fyzického těla – může být i duše pacienta.
17. 11. 2014 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: