Novinky - revmatoidní artritida

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.

Časem bývá nutné zvýšit dávky

Léky proti bolesti zahrnují i ty, na kterých se člověk za určitých okolností může stát fyzicky či psychicky závislým. Bohužel ti nejúčinnější bojovníci proti utrpení představují zároveň i největší riziko. Užívání těchto léků je pro některé pacienty ovšem nevyhnutelné.

Odborníci tvrdí, že nebezpečná psychická závislost na lécích proti bolesti nevzniká příliš často. Pacienti a jejich lékaři se spíše setkávají s takzvanou zvýšenou tolerancí těchto přípravků. To znamená, že tělo si na látku zvykne, a tak je jí časem potřeba větší množství.

Opioidy pomáhají, ale…

Hlavními představiteli léků tlumících bolest jsou opioidy. Patří k nim například hydrokodon, morfin nebo kodein. Lidé s chronickými bolestmi užívající opioidy si na těchto lécích často vypěstují takzvanou fyzickou závislost. To znamená, že jejich tělo si na lék zvykne, a pokud jej náhle vysadí, potýkají se s nepříjemnými abstinenčními příznaky. S něčím takovým je nutné počítat a tento stav nesmíme zaměňovat se skutečně nebezpečnou psychickou závislostí. Při psychické závislosti pacient:

  • pociťuje nutkavou touhu po léku,
  • užívá léky nad předepsané množství a mimo stanovenou dobu,
  • není schopen se při užívání léku kontrolovat,
  • pokračuje v užívání léku i přesto, že situace přináší negativní důsledky (mentální, fyzické, sociální či finanční) pro něj či jeho blízké.

Ženy jsou náchylnější

Riziko vzniku závislosti na lécích proti bolesti zvyšují tyto okolnosti:

  • nerespektování nebo nedbalé dodržování doporučení k užívání léků,
  • drogová závislost v minulosti,
  • věk – lidé mladší 26 let a starší 65 let jsou ohroženi více,
  • pohlaví – ženy propadají závislosti častěji než muži.

Stop závislosti

Dodržováním následujících zásad snížíte riziko vzniku psychické závislosti na minimum.

  • Pečlivě dodržujte doporučené dávkování.
  • Konzultujte s lékařem či lékárníkem případné lékové interakce (pokud užíváte i jiné léky, jejich účinky mohou nějakým způsobem ovlivňovat účinky léků proti bolesti).
  • Každou změnu dávkování konzultujte s lékařem.
  • Nikdy neužívejte léky, které nejsou určeny přímo vám osobně.

(brbr)

Zdroj: 
www.everydayhealth.com

Hodnocení článku:
(2687 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Šest tipů, jak zvládnout noční bolest

Noční bolest je jedním z charakteristických příznaků revmatických chorob. Napovíme, co dělat, když se utrpení vymkne kontrole a když ani léky příliš nepomáhají.
4. 8. 2017 Revmatoidní artritida
Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vaše nemoc vám nemusí bránit dostatečně se věnovat dětem

Vychovávání dětí a starost o rodinu není jednoduchý úkol ani pro zdravého člověka. Pokud trpíte artritidou, bude to pro vás znamenat mnoho přemýšlení a plánování navíc. Pokud se ale na vše pečlivě připravíte, může mít vaše nemoc na chod rodiny jen minimální vliv.
6. 2. 2011 Revmatoidní artritida
Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií  – část druhá

Bolí vás celé tělo? Možná trpíte fibromyalgií – část druhá

Na takzvanou fibromyalgii, chorobu obtěžující nemocného především trvajícími bolestmi svalů a povětšinou i celkovou únavou, bohužel dnešní medicína ještě tak úplně nevyzrála. Lékaři toto onemocnění zatím neumí zcela vyléčit, dokážou však poskytnout alespoň částečnou úlevu od potíží, které fibromyalgii provází.
20. 9. 2010 Revmatoidní artritida
Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Pět tipů, jak rozhýbat po ránu ztuhlé klouby

Neohebnost kloubů provázející vstávání představuje jeden z nejtypičtějších příznaků artritidy. Potíže mohou trvat i déle než hodinu. Člověk pociťuje tuhost prstů na rukou a není schopen ohnout drobné klouby v pěst. Jak se rychle dostat do formy?
11. 4. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: