Novinky - psoriáza

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Lupénka – několik tipů, jak si dobře vybrat kosmetiku pro zimní období

Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?

Podoby a formy kosmetiky

Hydratační a zvláčňující péče o pokožku pomáhá omezovat zarudnutí, svědění a pomáhá ji i hojit. Každý typ kosmetiky má svá specifika. Podle podoby a formy můžeme kosmetické prostředky rozdělit do několika skupin:

  1. Mléka a krémy. Obsahují více vody a alkoholů než olejů. Jejich zvlhčující účinek je nejmenší ze všech skupin. Pro lidi s lupénkou jsou spíše nevhodné a v zimě obzvlášť.
  2. Mastičky. Obsahují více olejů než vody. Mají nejhutnější konzistenci. Při použití většinou stačí menší množství přípravku, což je z hlediska vaší peněženky určitě dobrá zpráva. V porovnání se stejným množstvím krému vám vydrží déle. Mají nejlepší zvláčňující účinky a pro nemocné s psoriázou jsou ideální volbou. Jejich použití je mohutně doporučováno zejména v zimě. Jejich klad může být ale zároveň jejich záporem. Některým lidem může jejich přílišná mastnost vadit.
  3. Oleje. Název této skupiny přípravků prozrazuje jejich složení. Jejich zvláčňující účinek je vysoký. Doporučují se ale spíše do koupelí nebo v kombinaci s jiným přípravkem. Pro běžné užití mají ale jeden velký nedostatek. Mohou zanechávat mastné skvrny na oblečení.

Vždy prostudujte složení!

Je velice důležité vědět, které přísady máte hledat. Výrobce má povinnost složení vždy uvést. Ingredience, které jsou při boji s lupénkou přínosné, jsou:

  • bambucké máslo,
  • aloe vera,
  • glycerin,
  • lanolin,
  • včelí vosk,
  • petrolej,
  • různé typy olejů – zeleninové, minerální,
  • vitamíny.

Existuje ale i několik přísad, kterým je dobré se vyhnout, pokud trpíte psoriázou:

  • alkoholy,
  • vůně – zásadně se vyhýbejte jakékoliv parfémované kosmetice. Tyto látky kůži velice často dráždí stejně jako alkoholy.

Některé přísady mohou pomoci zmírňovat svědění. Jedná se spíše o ingredience přípravků z lékárny a léků na předpis:

  • oxid zinečnatý – zinková mast,
  • slabé steroidy – hydrokortizon,
  • kafr,
  • kapsicin, také jinak kapsaicin,
  • mentol.

Šest tipů pro vhodný výběr

  1. Látky označené jako přírodní nemusí být nutně šetrné k vaší pokožce.
  2. Hledejte výrobky označené „pro citlivou pleť“, ale i tak si vždy přečtěte složení.
  3. Pokud reklama slibuje zázračné účinky daného produktu, buďte ostražití! A pokud slibuje účinnost na široké spektrum potíží, je to ještě podezřelejší.
  4. Daný přípravek vždy nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže. Když vás nebude dráždit či vám jinak vadit, můžete ho zkusit nanést na větší plochy.
  5. Vyzkoušejte více přípravků a vyberte si ten, který vám bude nejvíce vyhovovat.
  6. Ohledně svého výběru se poraďte se svým lékařem.

(ivh)

Zdroj:

National Psoriasis Foundation: Susan Tofte, M. S. F. N. P.: Skin Solutions: Caring for Psoriasis in the Winter (webcast), URL: www.youtube.com

Hodnocení článku:
(2222 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Solária jako lék na lupénku? Příliš riziková

Léčba světlem neboli fototerapie má na kůži poškozenou psoriázou opravdu blahodárné účinky. Totéž se však nedá říct o chození do solárií. Pravidelnými návštěvami opalovacích záření můžete totiž značně riskovat své zdraví.
31. 8. 2014 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

Léčba lupénky u dětí vypadá jinak než u dospělých

I když je lupénka u dětí v mnohém podobná lupénce dospělých, vyskytují se zároveň určité odlišnosti, a to hlavně v její léčbě. V současnosti neexistuje lék, který by lupénku zcela vyléčil. Léčba lupénky je sice jen symptomatická (potlačuje příznaky nemoci), zato velmi obsáhlá...
7. 11. 2010 Psoriáza
Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?
6. 5. 2019 Psoriáza
Inzerce: