Novinky - psoriáza

Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. Co kdybyste měli nějakou zákeřnou nemoc? A přitom je to „jenom“ lupénka. A ta dokáže člověk pěkně potrápit. A nejen fyzicky...

Lupénka je poměrně časté vleklé zánětlivé kožní onemocnění postihující 1–3 % populace. Důležitou roli v rozvoji nemoci hraje dědičná dispozice, ale také vlivy okolního prostředí. Výrazný vliv má i psychika. Stres vyvolává vzplanutí nemoci u 40–80 % pacientů. Psychický stres je dokonce jedním z nejmocnějších vyvolavatelů kožních projevů lupénky.

Deprese kvůli kůži, nebo genům?

Vzniká tak začarovaný kruh, protože kožní projevy jsou opět stresujícím faktorem pro takto postižené pacienty. Vzhledem k dědičnému podkladu nemoci je otázkou, zda jsou psychické odchylky jako deprese a úzkost (kterými lupénkáři často trpí) vyvolány kožními projevy, nebo k nim pacienti mají také dědičnou dispozici.

Turečtí kožní lékaři se rozhodli, že tento jev prozkoumají. Vyšetřili 105 dospělých pacientů s lupénkou. Hodnotili jednak rozsah jejich kožních projevů, jednak jejich temperament a charakterové vlastnosti. Výsledky porovnávali s vyšetřením zdravých jedinců bez kožního onemocnění.

Ošklivá kůže bere sebedůvěru

Pacienti měli výrazně vyšší index deprese, byli opatrnější a měli menší sebedůvěru. Tyto výsledky nebyly závislé na závažnosti jejich kožního postižení, Zdá se tedy, že jsou spíše obrazem dědičné dispozice. V jiných studiích jsou u pacientů popisovány častěji nutkavé představy a jednání, pocity méněcennosti a vyšší agresivita.

Depresí trpí až 23 % pacientů, desetina by si přála vlastní smrt a každý osmnáctý má aktivní sebevražedné myšlenky. Tato čísla jsou podobná jako u pacientů se zhoubnými nádory a podtrhují nutnost psychologické a psychiatrické pomoci pacientům.

Vhodnými pomocníky se proto zdají být léky, které ovlivňují nejen samotný psychický stav, ale zároveň i kůži. Tuto domněnku ale budou muset potvrdit další lékařské studie. Proto trpíte-li lupénkou, snažte se co nejméně svojí chorobou stresovat. Jednoduché to není, ale za duševní pohodu (a tím i zdravější kůži) ta snaha určitě stojí.

(van)

Zdroj: Kilic, A. a spol, JEADV, 2008, 22, 537–542

Hodnocení článku:
(4886 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.
22. 12. 2014 Psoriáza
Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Lupénku může zhoršovat chladné počasí

Když nás opouštějí letní slunné dny a plíživě s podzimními větry přichází i chlad, řada lidí si oddechne a těší se na nadcházející zimu. Nemusí tomu tak být, pokud jste jedním z těch, kteří se léčí s lupénkou – chronickým onemocněním postihujícím kůži a klouby...
4. 1. 2010 Psoriáza
S lehkou stravou nejenom v létě

S lehkou stravou nejenom v létě

Hubnout do plavek? Na to se vykašlete. Najděte si raději způsob, jak svou hmotnost udržet na uzdě dlouhodobě. S těmito tipy nebudete muset na sebe vytahovat bič. Naopak – budete se moci odměnit.
8. 8. 2019 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Inzerce: