Novinky - psoriáza

Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.

Příliš rychlá tvorba buněk

Normální kožní buňky se obměňují (tvoří se, vyzrávají a zase se odlupují) každých 28 až 30 dní. V případě zasažení lupénkou migrují hluboko do kůže buňky imunitního systému, kde vyvolávají dlouhodobý zánět. Na jeho podkladě pak dochází k nadměrné tvorbě nových kožních buněk a jejich odlupování. Takto postižené kožní buňky se obměňují každé tři až čtyři dny! Zčervenání kůže je pak dáno zvýšeným prouděním krve do místa zvýšené tvorby kožních buněk.

Kolik dětí u nás má lupénku?

Uvádí se, že lupénka postihuje přibližně 2,5 % populace, tzn. v České republice okolo čtvrt milionu lidí. U mnohých z nich jde ale o mírnou formu bez vážnějších příznaků. V případě dětí do 10 let bývá hlášeno okolo 600 nových výskytů lupénky každý rok. Vyskytuje se stejně u obou pohlaví a ve všech socioekonomických skupinách. Pouze v případě rasy je zaznamenán vyšší výskyt u bílé populace.

První výskyt lupénky se nejčastěji pozoruje mezi 15. a 35. rokem, ale může se objevit prakticky v jakémkoliv věku. U celé třetiny nemocných se první náznaky lupénky poprvé objeví před 20. rokem. Stále je docela běžné, že není lupénka u dítěte správně diagnostikována, ale bývá zaměněna za jinou kožní chorobu. Také proto, že mezi dětmi převládají jiné kožní nemoci a lupénka je častá až u dospělých.

Co lupénku způsobuje?

Nikdo přesně neví, co lupénku vyvolává. Vědci se shodují v tom, že kromě určité dědičné predispozice musí dojít i k souhře různých faktorů, které lupénku spustí. Tyto faktory se nazývají „spouštěče“ lupénky. Všechny ještě nejsou přesně definovány, nicméně obecně se o nich ví. Mezi „spouštěče“ lupénky patří:
  • stres,
  • infekce, obzvláště streptokoková angína, dále pak bronchitida nebo zánět středního ucha,
  • poranění kůže nebo kožní záněty a kožní nemoci,
  • klimatické vlivy (lupénka se zhoršuje na podzim a na jaře, v létě bývá mírnější),
  • hormonální vlivy,
  • špatná životospráva (alkohol a kouření) a potravinové alergie,
  • některé léky.
U vztahu dědičnosti a lupénky platí tato rizika:
  • pokud má lupénku pouze jeden z rodičů, má dítě 10% riziko, že ji bude mít také;
  • pokud jsou lupénkou postiženi oba rodiče, má dítě riziko 50 %, čili polovina jejich dětí bude mít lupénku.
(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2723 hodnocení - 3,2 z 5)

Další doporučené články

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Toto onemocnění může vést až k bolestem, otokům a ztuhlým kloubům. Je tu však jedna ne příliš náročná věc, která vás před ztuhlostí dovede zachránit – řeč je o pravidelném každodenním cvičení.
24. 1. 2013 Psoriáza
Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Inzerce: