Novinky - revmatoidní artritida

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

Máte revma? Ani v zimě neodbývejte cvičení!

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce.

V zimních měsících mají lidé méně pohybu. Více se jezdí autem, méně chodí na vycházky, nepracuje se na zahrádce. U některých se to může projevit dalšími nabranými kilogramy, pro jiné je to ještě horší. Jde hlavně o lidi s problémy pohybového aparátu, například s revmatoidní artritidou – málo cvičení může pro jejich zdravotní stav a pohyblivost znamenat velké zlo. 

Výpočet tepové frekvence 

Vědci spočítali, že každý den by měl člověk alespoň 22 minut strávit aerobním cvičením. Pro nemocné s pohybovým systémem je to obzvláště zásadní a významně to ovlivňuje průběh jejich choroby. Aerobní aktivita nastává u každého člověka při jiné intenzitě cvičení. Posuzuje se to podle tepové frekvence a existuje i jednoduchý výpočet: během aerobního cvičení by se tep měl pohybovat mezi 60 a 80 % maximální tepové frekvence, která se spočítá tak, že se od čísla 220 odečte věk v letech.

Když ne do tělocvičny, tak ven

Pro mnoho lidí není řešením posilovna či další aktivity ve vnitřních tělocvičnách, ať už kvůli studu před ostatními, či z důvodu finančního – vstupy bývají poměrně drahé. Zkuste proto najít další možnosti, jak uchovávat své tělo v kondici a klouby co nejvíce pohyblivé. 

  • Najděte si někoho, s kým budete vyrážet na procházky i v chladnějších dnech. Zima dokáže být krásná, a pokud budete s někým domluveni, spíše se donutíte.
  • Cvičte jógu, aerobik nebo jiný typ aerobního pohybu doma. Bylo vydáno mnoho CD a DVD, některé z nich jistě seženete na pultech knihkupectví nebo i v městské knihovně.
  • Hýbejte se i během sledování televize. Běhejte na místě, posilujte s činkami nebo poskakujte. Pokud tak budete činit během reklam ve svém oblíbeném seriálu, hravě si doporučených denních 22 minut splníte.
  • Pořiďte si rotoped a postavte si ho před televizi, uvidíte, že hodina na něm vám uteče hned.
  • Zapomeňte na výtah a choďte do schodů doma i v práci pěšky.

Příprava na léto

Pro pacienty s revmatoidní artritidou mohou být zimní měsíce nepříjemné a jejich problémy se mohou zhoršit. Většinou to ale není dáno vlastním chladným počasím, ale spíše právě nedostatkem pohybu. Bojujte proto se svým onemocněním i přes zimu, na jaře budete překvapeni nejen dobrým zdravotním stavem, ale i svou fyzičkou.

(vesa)

Zdroj:www.emaxhealth.com

Hodnocení článku:
(3037 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

S bolestmi kloubů pomůže taiči

S bolestmi kloubů pomůže taiči

Čínské bojové a relaxační umění taiči cvičí miliony lidí na celém světě. Má totiž prokazatelné účinky na lidské zdraví. Dokáže pomoci i při revmatoidní artritidě.
23. 10. 2011 Revmatoidní artritida
Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Biologická léčba pomáhá, ale nejsou na ni finanční prostředky

Přestože české pojišťovny od roku 2005 zdesetinásobily své výdaje na biologickou léčbu, stále to nestačí. Česká republika ve srovnání se západními zeměmi výrazně zaostává. Biologická léčba je jednou z nejpřevratnějších novinek, které se v medicíně v posledních dvaceti letech objevily...
29. 11. 2010 Revmatoidní artritida
Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Genetika v revmatologii – jakou hraje roli?

Jako u mnoha jiných onemocnění i u těch revmatologických hrají určitou roli geny. Avšak každá choroba má svůj vlastní stupeň a vzorec dědičnosti, stejně jako své vlastní geny.
6. 9. 2013 Revmatoidní artritida
Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Práce téměř detektivní aneb Vystopujte původ únavy

Běžným příznakem u více než poloviny pacientů s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA) bývá únava. Vyskytuje se nejčastěji u dětí s aktivním onemocněním. Přijít na původ obtíží nemusí být vůbec jednoduché, někdy je od lékařů, rodičů i samotných malých pacientů k objasnění příčiny zapotřebí doslova detektivní práce.
9. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy v roli pomocníků (nejen) při revmatických nemocech – 1. část

Vitaminy jsou látky, které se jako součásti různých enzymů účastní řady pochodů v těle. Přijímáme je v potravě a většinou o nich ani nevíme. Když řekneme například větu „Vezmi si mrkev, abys dobře viděl,“ ve skutečnosti tím říkáme: „Vitamin A v mrkvi obsažený dokáže ochránit oči před případnou infekcí.“
16. 1. 2011 Revmatoidní artritida
Inzerce: