Novinky - psoriáza

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.

Ultrafialové záření léčí

Fototerapie spočívá v ozařování kůže ultrafialovým zářením. To zabraňuje dělení buněk, čímž potlačuje příznaky psoriázy. Existují dva typy terapie světlem – UVB a UVA. Pro terapii UVB platí:

  • Doba expozice je od 30 do 60 vteřin, poté vaše kůže jemně zrůžoví,
  • Časem se stane, že vaše kůže po ozáření přestane růžovět; tehdy lékař obvykle prodlouží dobu expozice,
  • Terapie se provádí několikrát týdně, dokud se lupénka nezlepší,
  • UVB terapie se používá samostatně nebo v kombinaci s dehtovými přípravky či anthralinem.

Použití UVB záření má několik módů – úzkopásmové UVB nebo širokopásmové, které má větší spektrum vlnových délek.

Pro terapii UVA je typické, že:

  • Jednotlivá sezení trvají 20 minut,
  • UVA paprsky pronikají hlouběji do kůže,
  • UVA terapie se často používá v kombinaci s látkou, která zvýší citlivost kůže vůči záření (PUVA) – poté se doba expozice zkracuje z 20 minut na pouhé dvě minuty.

Co od terapie čekat?

Fototerapie obvykle slibuje dobré výsledky. Částečné nebo úplné vyčištění pleti můžete očekávat obvykle po 20 aplikacích, přičemž více závažná lupénka si může vyžádat delší léčbu.

S lupénkou si poradí biologická léčba

Pacienti s lupénkou mají zvýšené hladiny prozánětlivé látky TNF alfa (tumor nekrotizujícího faktoru). Biologická léčba zahrnuje podávání anti-TNF (anti-tumor nekrotizujícího faktoru), který blokuje původce zánětu v těle. Je velmi účinný při léčbě lupénky, ale i psoriatického zánětu kloubů. Nově získaná data navíc ukazují na fakt, že anti-TNF snižuje riziko vzniku chorob oběhového ústrojí. Tyto choroby často postihují pacienty s chronickým zánětem, například právě pacienty s lupénkou. Nesmí být však používány u pacientů s bércovými vředy, stávajícími nebo chronickými hrudními záněty nebo u lidí trpících roztroušenou sklerózou.

(brbr)

Zdroje: 
www.webmd.com
www.ncbi.nlm.nih.gov

Hodnocení článku:
(3183 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Inzerce: