Novinky - revmatoidní artritida

Na operaci kvůli revmatoidní artritidě? Zjistěte, co vás čeká!

Na operaci kvůli revmatoidní artritidě? Zjistěte, co vás čeká!

Léky proti revmatoidní artritidě sice mohou nemoc zpomalit, ale nezastaví ji ani neopraví už zničené klouby. Pro pacienty s poškozenými klouby je proto někdy nejlepším řešením operace.

O tom, zda je operace nutná, rozhodne revmatolog nebo ortoped. Po výkonu by se vám mělo přinejmenším ulevit od bolesti a také se zlepšit vaše pohyblivost. K chirurgickému zákroku by se nemělo přistoupit příliš brzy, ale ani příliš pozdě. Ve druhém případě se operace může zkomplikovat a výsledky nebudou tak dobré.

Před operací – štěstí přeje připraveným

  1. Lékař vám řekne, které léky máte vysadit (například ty na ředění krve).
  2. Vyplatí se posílit fyzičku. Třeba před operací kolene zkuste cvičit chůzi o berlích. Vytrénujete si tak svaly na rukou a po zákroku pro vás bude pohyb s holemi snazší.
  3. Nasaďte zdravou, vyváženou stravu.
  4. Stále kouříte? Přestaňte.
  5. Navštivte zubaře, protože záněty dásní a zubů mohou vyvolat infekci a ztížit hojení.
  6. Po operaci bude následovat delší rehabilitace. Upozorněte na to své blízké. Jejich pomoc při nákupech a úklidu se bude hodit.

Máte to za sebou? Zůstaňte aktivní!

Po operaci si pár dní pobudete v nemocnici. Bolesti se nebojte. Úplně bez ní se zákrok asi neobejde, ale existuje řada léků, které ji účinně ztlumí. Jakmile vám to lékaři povolí, cvičte. Nejhorší, co můžete udělat, je zůstat týdny v posteli. Cvičte každý den a uvidíte, že se váš stav bude krůček po krůčku zlepšovat. Za 3 až 6 týdnů budete v kondici.

Co když se něco zkomplikuje?

Komplikace jsou vzácné, ale je dobré být na ně připraven a při prvních příznacích vyhledat lékaře. Zpozorněte, když:

  • je kůže okolo rány rudá a horká,
  • z rány vytéká hnis nebo zapáchající tekutina,
  • máte horečku,
  • se objeví bolest a otok jedné nohy,
  • cítíte bolest na hrudníku a máte pocit dušnosti.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2640 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida
Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci nepostihují jen klouby

Revmatické nemoci jsou skupinou onemocnění, které charakterizuje především chronický zánět na autoimunitním podkladě. Ten se může objevovat v různých orgánových soustavách a projevovat se rozličným způsobem. Stejné je to i s přidruženými onemocněními, které revmatické nemoci mohou doprovázet – týkat se mohou srdce, plic, ledvin, kůže i dalších orgánů.
23. 4. 2022 Revmatoidní artritida
Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka – jaké možnosti léčby nám nabízí současná medicína?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje především kůži. Podle odhadů se s ní potýkají zhruba 2–3 % populace, kterým může nepříjemně zasahovat do života. Prozatím nemáme žádný lék, který by lupénku dokázal zcela vyléčit, ale i tak existuje celá řada možností, jak ji dostat pod kontrolu. A to včetně neustále se rozvíjející cílené biologické léčby.
21. 8. 2021 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Revmatoidní artritida: léčbu se vyplatí zahájit včas

Když se řekne revma, většina lidí si představí stáří a s ním spojené změny na kloubech. Je to však mylné spojení. Opotřebování kloubů je příčinou artrózy, zatímco revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé lidi, nezřídka i děti.
19. 10. 2015 Revmatoidní artritida
Inzerce: