Novinky - psoriáza

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?

Lupénku neboli psoriázu charakterizuje trojice hlavních příznaků – zarudnutí a olupování kůže a přítomnost bílých krvinek v šupinatých ložiscích (tzv. zánětlivá infiltrace).

Klasická forma lupénky postihuje:

  • lokty,
  • kolena,
  • pokožku hlavy,
  • bedra.

To může v diagnostice pomoci. Je však nezbytné odlišit i takzvanou inverzní formu lupénky, která zasahuje úplně jiná místa těla:

  • třísla,
  • okolí pupku,
  • kůži pod prsy.

Aby lékař mohl psoriázu s určitostí prokázat, musí vyloučit mnoho infekčních, ale i nádorových onemocnění. Napoví mu přítomnost a četnost kožních výsevů, výsledky dosavadní léčby a další doprovodné příznaky. Někdy jsou nutné i speciální testy či vyšetření vzorků pod mikroskopem.

Příznaky někdy klamou

Při odlišování lupénky od dalších onemocnění uvažují lékaři například o těchto chorobách:

  1. Numulární (penízkový) ekzém. Projevuje se olupujícími se zarudlými plochami, které mají tvar a velikost mincí. Jsou velmi svědivé, pokryté krustami či strupy. Na rozdíl od lupénky má ekzém zřejmě alergický původ, což lze prokázat i kožními testy.
  2. Mycosis fungoides je další diagnózou, která může být s psoriázou zaměněna. Jedná se o lymfom, což je v tomto případě kožní nádor z bílých krvinek (T-lymfocytů). Projevuje se vznikem zarudlých skvrn na kůži, jež se mohou olupovat a úporně svědí. Lékař často navrhne odebrání a vyšetření vzorku – to diagnózu upřesní.
  3. Pityriasis rubra pilaris. Rozeznat lupénku od tohoto onemocnění s komplikovaným latinským názvem bývá tvrdým oříškem. Nemoc se projevuje vznikem papul (puchýřků vyplněných čirou tekutinou) a zvýšeným rohovatěním kůže plosek nohou a dlaní. Kůže se podobně jako u psoriázy olupuje a je zarudlá.
  4. Duhringova choroba. Stejně jako lupénka se vyskytuje symetricky na obou stranách těla. Při důkladné prohlídce lékař pozoruje papuly na zarudlé kůži, které jsou kvůli extrémní svědivosti brzy rozškrábány, proto se pokrývají krvavými strupy. Původ této choroby pravděpodobně tkví v nesnášenlivosti lepku.

(brbr)

Zdroje: 
www.clinicaldermatology.eu
emedicine.medscape.com

Hodnocení článku:
(3239 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Hlavně neztrácejte naději!

Hlavně neztrácejte naději!

Lester Motes Triana je jedním z pacientů, kteří biologické léčbě vděčí za mnoho. V jeho případě ale úspěchu předcházela dlouhá a těžká cesta s nejistým koncem. Je inspirací pro všechny pacienty s psoriatickou artritidou, že vytrvalost v boji za účinnou léčbu se vyplatí!
21. 6. 2019 Psoriáza
Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Rozcvičte diagnózu zvanou psoriatická artritida

Toto onemocnění může vést až k bolestem, otokům a ztuhlým kloubům. Je tu však jedna ne příliš náročná věc, která vás před ztuhlostí dovede zachránit – řeč je o pravidelném každodenním cvičení.
24. 1. 2013 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Kapkovitá lupénka: občasná forma nemoci s příznivějším průběhem

Lupénkou trpí miliony lidí po celém světě. Autoimunitní onemocnění kůže, jehož příčina není dosud známá, nevypadá ale vždy stejně. Většina lidí trpí takzvanou ložiskovou neboli plakovou lupénkou, druhou nejčastější formu představuje kapkovitá lupénka. Prozaický název této formy kožní choroby je odvozen od vzhledu vyrážky, která je po těle rozeseta jako kapky vody.
15. 5. 2020 Psoriáza
Inzerce: