Novinky - psoriáza

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Toto záření má kratší vlnovou délku než viditelné světlo a lidské oko ho již nedokáže zachytit. Může však napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže. Vysvětlit ale tento jeho terapeutický efekt není jednoduché.

„Sice víme, že světlo funguje, ale chceme také vědět, jak funguje,“ říkají vědci z Rockefellerovy univerzity. A to byl také jeden z důvodů, proč právě na této univerzitě vzniká nová klinická studie.

Ta zahrnuje 20 pacientů, kteří budou třikrát týdně po dobu čtyř měsíců docházet do nemocnice, kde absolvují léčbu úzkopásmovým ultrafialovým zářením B (311 nebo 308 nm). V průběhu této terapie jim budou odebírány vzorky krve i kůže. To pak dá vědcům možnost zjistit, co se odehrává na molekulární úrovni v době, kdy se stav kůže zlepšuje.

Zabíječ T-buněk

O léčbě UVB je známo, že zabíjí tzv. T-buňky, které jsou částečně zodpovědné za zánět, jenž při postižení lupénkou vzniká. Již několik let také vědci evidují typy buněk a bílkovin, které jsou v tomto onemocnění zapojené. Předpokládá se, že se UVB světlo zaciluje na cytokiny, bílkoviny imunitního systému, čímž jsou pravděpodobně narušovány nejen některé ze zmíněných T-buněk.

Světelná lázeň

Lékaři ultrafialové světlo často doporučují, zejména v případě, že selhává lokální léčba krémy a mastmi a pacienti by se raději vyhnuli systémové léčbě imunosupresivy. Vlastní terapie probíhá v ozařovací kabině pod vedením fotodermatologa.

Nutností jsou speciální brýle a další ochranné prostředky. Trvání expozice ultrafialovému záření se v průběhu terapie zvyšuje, přičemž většina pacientů musí absolvovat v průměru 20 sezení, než se dostaví viditelné zlepšení.

(pes)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Hodnocení článku:
(4073 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.
22. 12. 2014 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Jsi teenager a máš psoriázu? No a co!

Být teenagerem je mnohdy těžké samo o sobě, natož ještě pokud si musíš dělat starosti se svou pletí. Snažíš se vypadat co nejlépe, ale kvůli lupénce máš na kůži suchá a zarudlá místa?
30. 5. 2016 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Inzerce: