Novinky - psoriáza

Těžká forma lupénky zvyšuje riziko infarktu o 50 procent

Těžká forma lupénky zvyšuje riziko infarktu o 50 procent

Psoriáza je chronická zánětlivá choroba, nejčastěji postihující kůži.

Psoriáza je chronická zánětlivá choroba, nejčastěji postihující pouze kůži. U menšiny pacientů má však těžší průběh, kdy poškozuje i další orgány. Kromě kloubů, střeva a očí jsou ohroženy i cévy a srdce.

Co škodí srdci a cévám

Choroby kardiovaskulárního systému jsou velmi časté. Jde hlavně o infarkty srdce, mrtvice, nedokrevnost dolních končetin a další. V naprosté většině případů tyto choroby vznikají na podkladě aterosklerózy.

Na rozvoji aterosklerózy se podílí:

  • vysoký krevní tlak,
  • nevhodné množství tuku a cholesterolu v krvi,
  • cukrovka,
  • kouření,
  • obezita,
  • nízká fyzická aktivita,
  • geny,
  • chronický zánět – těžce probíhající lupénka svojí zánětlivou aktivitou přispívá ke kardiovaskulárním rizikům.

O polovinu vyšší riziko

Podle výsledků americké studie mají nemocní s těžkou lupénkou o 53 % vyšší riziko infarktu, mrtvice nebo náhlé srdeční příhody než srovnatelní lidé bez lupénky. Ještě vyššímu riziku oproti běžné populaci čelí nemocní s lupénkou do 40 let věku.

Braňte se ateroskleróze

Pokud trpíte těžkou formu lupénky, je třeba počítat s jejím negativním vlivem na srdce a cévy. Kromě léčby samotné lupénky byste se měli o to více snažit zmenšit vliv rizikových faktorů aterosklerózy:

  • snížit nadváhu k normě,
  • přestat kouřit,
  • zvýšit svoji fyzickou kondici,
  • léčit vysoký krevní tlak,
  • regulovat tuky, cholesterol a cukr v krvi (pokud je třeba).

Pomocnou ruku by vám měl podat praktický lékař nebo internista.

(uli)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Hodnocení článku:
(2241 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
Lupénka má ráda letní slunce I.

Lupénka má ráda letní slunce I.

Léto se rychle blíží a s ním i doba dovolených. A i když obvykle lidé léto milují, pro psoriatiky představuje těžké dilema – nechat pokožku zakrytou, nebo ji odhalit? Slunce má na lupénku bezesporu příznivý vliv, ale je nutné dodržovat určitá opatření. Jedině tak si můžete léto vychutnat naplno.
31. 5. 2010 Psoriáza
Když psoriáza opravdu svědí…

Když psoriáza opravdu svědí…

Asi víte, že když vás něco zasvědí, nejde to jinak, než si místo podrbat. Co ale dělat, když potíže naberou na obrátkách a škrábání nepomáhá, spíše právě naopak?
13. 8. 2013 Psoriáza
Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Inzerce: